Strona Główna · Prace · Dodaj PraceGrudnia 10 2024 22:02:32

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Opowiadania źeromskiego
Admin dnia grudnia 08 2006 14:09:53
Opowiadania źeromskiego

SI£ACZKA
Problematyka społeczno-moralna. Tytuł utworu nawiązuje do poświęcenia Stanisławy Bozowskiej, która z uporem i zaciętością przez całe swoje życie realizowała hasło „pracy u podstaw”. Młoda nauczycielka fizyki do końca wypełniała swoje posłannictwo. Wiedziała, że wszelkie jej działania z góry skazane są na klęskę, gdyż jako jednostka nie była w stanie zmienić mentalności społecznej. Jednak jej upór i bohaterskie poświęcenie się idei zasługuje na nasz podziw i dowodzi szczególnego heroizmu nauczycielki. Z równym zapałem swojej pracy w prowincjonalnym Obrzydłówku rozpoczął doktor Paweł Obarecki. On jednak szybko zrozumiał, że wszelkie działania jakie podejmuje skazane są na niechybną klęskę. Zrezygnował więc z ustawicznej walki z bogatymi przedstawicielami społeczności Obrzydłówka – aptekarzem i felczerem poddając się ogólnej znieczulicy na los najuboższych ludzi. Postępowanie doktora dowodzi tchórzostwa egoizmu, gdyż bohater wycofuje się z walki o zaszczytne idee ponosząc tym samym moralna klęskę.
Tytułowa bohaterka utworu to Stanisława Bozowska. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie miała zamiar jechać do Zurychu czy Paryża na medycynę, ale wyjechała do guberni podolskiej jako nauczycielka, do wielkopańskiego domu. Stamtąd jednak wyjeżdża z ambitnym planem szerzenia oświaty wśród ludzi Ta pozytywistyczna idea, zaszczepiona w okresie studiów, była powodem decyzji panny Stanisławy, która zamieszkuje w wiejskiej chacie i wszystkie skromne swe środki przeznacza na nauczanie wiejskich dzieci. Pisze „Fizykę dla ludu”, opiekuje się chorymi i potrzebującymi pomocy.
O tym wszystkim dowiadujemy się w trakcie dramatycznych wydarzeń, kiedy do umierającej na tyfus panny Stanisławy zostaje wezwany doktor Paweł Obarecki. Doktor poznaje w Stanisławie Bozowskiej dawną swą ukochaną z czasów studiów, kiedy mieli wspólne ideały i zamiar szerzenia oświaty, walki z ciemnotą i krzywdą społeczną. Jednak doktor po ukończeniu studiów szybko zapomniał o tym, natrafiając na niechęć środowiska małomiasteczkowego. Bezpłatne leczenie i krytyka aptekarza była powodem licznych szykan, dlatego doktor Obarecki zrezygnował z ideałów na rzecz wygodnego i spokojnego życia. Jednak siedząc przy łóżku umierającej nauczycielki zastanawia się nad swoim życiem, budzą się w nim gorzkie refleksje o zmarnowanych możliwościach niesienia pomocy innym. Jest też przybity tym, że nie może uratować Stanisławy Bozowskiej. Po jej śmierci początkowo przeżywa załamanie, jednak po jakimś czasie wraca do pędzonego wcześniej życia i zapomina o tych przeżyciach.
Jest w tym ironicznym podsumowaniu postawy doktora Obareckiego krytyka wygodnictwa i odejścia od ideałów. Natomiast postać wiejskiej nauczycielki nosi znamiona bohaterów innych utworów źeromskiego, którzy swoim życiem, rezygnacją ze szczęścia osobistego i ubóstwem dawali dowód wierności idei i samym sobie.



ROZDZIOBI¡ NAS KRUKI WRONY
Tytuł noweli wskazuje na analogię do „stańczyków”, którzy jako przedstawiciele szlachty byli odpowiedzialni za upadek powstania styczniowego. Szlachta nie dojrzała do walki z zaborcą lecz prowadziła politykę ugodową z caratem. Całą winę zrzucają na stan chłopów. W tym utworze mamy problematykę narodowo – społeczną. Naturalistyczny opis wrony dobijającej się do mózgu Szymona Winrycha wskazuje na politykę zaborcy, który za wszelką cenę chce zniszczyć siedlisko myśli państwowości polskiej. Tematyka opowiadania związana jest z powstaniem styczniowym. Treść utworu ukazuje epizod chylącego się ku końcom powstania.
Szymon Winruch ( Andrzej Borycki ) zostaje napadnięty przez oddział kozacki w czasie przewożenia broni dla oddziału powstańczego. Kozacy zabijają powstańca i odjeżdżają. Scenę tę obserwuje z ukrycia ciemny chłop. Po odje¼dzie Kozaków zabiera pozostawione resztki ubrania, łańcuch, rzemienie, łachmany. Dziękuje Bogu, że zesłał mu tyle dóbr. źeromski ukazując ciemnotę chłopa pragnie podkreślić, że nieświadomość społeczno – polityczką chłopów w Polsce była powodem ich nie uczestniczenia w powstaniu narodowym. Kolejne zrywy powstańcze to były szlachecki rewolucje, w których masy nie brały udziału. W metaforycznym opisie dziobania mózgu powstańca przez wronę, źeromski ironicznie pisze : „poczęła dobijać się zapamiętale do wnętrza tej czaszki, do tej ostatniej fortecy polskiego powstania”
Zakończenie ukazuje radość chłopa „Tak bez wiedzy i woli zemściwszy się za tylowieczne niewolnictwo, za szerzenie ciemnoty, za wyzysk, za hańbę i za cierpienie ludu, szedł ku domowi z odkrytą głową i z modlitwą na ustach”
Głęboko, prawdziwie z całej duszy wielbił Boga za to, że w bezgranicznym miłosierdziu swoim zesłał mu tyle żelastwa i rzemienia.

O źO£NIERZU TU£ACZU
Akcja rozgrywa się w XIX w. W czasie trwania wojny francusko – austriackiej. Wraz z gen. Czudinem mają zdobyć przejścia Grimsel, Furka, Czotthard. Kapitan Le Gras spotkał szwajcarskiego chłopa i dowiedział się o jeszcze jednej drodze prowadzącej na szczyt wzgórza. Marsz przez góry był ciężki i wyczerpujący.
W końcu dochodzi do potyczki z Anglikami, z której Francuzi wychodzą zwycięsko. Wśród Francuzów znajdował się polski żołnierz Matus Pulut. Poszukiwał on swoich kamratów, i w końcu został przy gen. Gudienie. W czasie potyczki został ranny przyjaciel Matusa – Feliks.
Po upływie pewnego czasu Matus wraca do swojej wsi gdzie spotyka Krzysztofa Opadzkiego. Miał on dwóch synów, Teofil, starszy, stracił pieniądze przez manipulacje cenowe, natomiast młodszy uciekł za granicę gdzie zginął w wojnie. Opadzki wysyła sługę aby ten podsłuchał o czym rozmawiają w karczmie. Po pewnym czasie chłopak wrócił cały zakrwawiony. Krzysztof nakazał zebranie starszych oraz aresztowanie mateusza Pulata. Przewodzący mieszczanom, przedstawił dwa sposoby przesłuchania : dobrowolne i siłowe. Obaj żołnierze zostali wtrąceni do lochu. Matus został skazany na karę śmierci za swoje ekscesy. Miał on zostać poćwiartowany, lecz na życzenie dziedzica wyrok złagodzono i oskarżony miał zostać ścięty mieczem.
Rozległ się świst spadającego miecza. Feliks przerażony śmiercią towarzysza natychmiast wyznał wszystko przed radnymi, po czym został wypuszczony na wolność.

2270Czytań
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6207582 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39