Strona Główna · Prace · Dodaj PraceStycznia 20 2025 00:58:30

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
BANKOWOŁć ELEKTRONICZNA
Admin1 dnia marca 10 2007 15:48:19

BANKOWOŁć ELEKTRONICZNA

Czasy, kiedy można było dokonywać operacji bankowych tylko przy tradycyjnym okienku kasowym już dawno minęły. Banki zdały sobie sprawę z tego, że tradycyjna forma komunikacji z klientami nie zaspokaja ich potrzeb oraz jest dla nich niewygodna. Klienci zazwyczaj musieli poświęcić czas na dotarcie do oddziału banku, potem stać w kolejce, sam bank również ponosił większe koszty obsługi.
Powoli rozwinięto jednak nowe metody dostępu do informacji o rachunkach i dokonywania operacji. Pierwszym pomysłem na poprawienie wygody klienta było użycie do tego celu telefonu - dziś w ofercie informację telefoniczną mają niemalże wszystkie banki. Kolejnym środkiem ku zwiększaniu komfortu realizacji operacji przez klienta stały się bankomaty, początkowo umożliwiające tylko dokonywanie wypłat gotówki z rachunku, pó¼niej również wpłat oraz dokonywanie przelewów. Obecnie oplatają one świat coraz gęstszą siecią pozwalając na dokonanie tego prawie w każdym miejscu na świecie, przez 24 godziny na dobę. Po bankomatach przyszła kolej na komputery i internet. W ofercie banków pojawił się tzw. home banking, polegający na bezpośredniej komunikacji klienta z bankiem za pośrednictwem modemu, komputera oraz specjalnego oprogramowania.
W końcu pojawiła się bankowość internetowa, która coraz częściej zastępuje i wypiera home banking. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że w pierwszym przypadku użytkownik łączy się przy pomocy specjalnego oprogramowania (często specjalną, dzierżawioną linią) bezpośrednio z serwerem bankowym, podczas gdy w drugim wystarcza popularna przeglądarka internetowa.

Sposoby korzystania z bankowości elektronicznej
Pod pojęciem bankowości elektronicznej kryje się grupa usług oferowanych przez banki, do których dostęp odbywa się za pośrednictwem urządzeń elektronicznych oraz łącza telekomunikacyjnego. W zależności od tego za pomocą jakiego urządzenia łączysz się z bankiem mogą to być usługi bankowe za pośrednictwem:
- komputera,
- telefonu,
- bankomatu,
- POS-u.
Usługi zaliczane do bankowości elektronicznej przede wszystkim ułatwiają dostęp do rachunku bankowego. W zależności od banku i oprogramowania dostęp może być ograniczony jedynie do biernego wglądu w stan konta oraz uzyskania informacji o pozostałych usługach banku albo umożliwiający dokonywanie operacji na koncie takich jak przelewy, czy zakładanie lokat.

Bankowość elektroniczna za pośrednictwem komputera
W ramach bankowości elektronicznej za pośrednictwem komputera możemy rozróżnić:
Ø Internet banking - dostęp do rachunków bankowych za pośrednictwem przeglądarek internetowych,
Ø Home Banking - obsługa rachunków przez modem za pomocą specjalnego oprogramowania.

Internet banking
Usługi bankowe w Internecie (ang. Internet banking) umożliwiają, jeśli założysz odpowiednie konto, dokonywanie płatności, przelewów, tworzenie lokat, zastrzeganie kart, czeków, jednym słowem prawie wszystkich klasycznych operacji bankowych przy pomocy dowolnego komputera podłączonego do sieci Internet. Niewątpliwą zaletą takiego konta jest to, że bez wychodzenia z domu możesz "załatwić" swoje sprawy w banku i to co najważniejsze dostęp do operacji bankowych jest dużo tańszy niż w tradycyjny sposób.
Zastanawiasz się pewnie nad bezpieczeństwem transakcji. Otóż banki z myślą o nas klientach stosują wiele metod zwiększających bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Transmisja danych jest zawsze szyfrowana, natomiast "wejście" do konta zabezpieczone jest procedurami uwierzytelniania. W zależności od banku zabezpieczenia te różnią się od siebie. Dlatego przed wyborem banku sprawd¼ dokładnie jak bank chroni dostępu do Twojego konta. Ostatnio w ramach bankowości internetowej banki zaczynają oferować także produkty kredytowe, dając Ci możliwość złożenia aplikacji kredytowej on-line.

Home banking
W tradycyjnym ujęciu jest to system obsługi rachunków bankowych, który umożliwia Ci nie wychodząc z domu, a używając jedynie publicznej sieci telefonicznej (w tym telefonii komórkowej) i komputera ze specjalnym oprogramowaniem, dokonywanie określonych operacji bankowych. System umożliwia aktywne korzystanie z rachunków bankowych bez ograniczenia w czasie. Dostęp do systemu zabezpieczony jest hasłami, natomiast transmisja danych kodowana. Komunikacja pomiędzy bankiem a klientem może odbywać się w trybie on-line lub off-line kiedy to przesyła się wyłącznie zmiany w danych dokonane uprzednio.

Bankowość elektroniczna za pośrednictwem telefonu
Konto przez Wap
Jest to nowa usługa wprowadzana przez banki. Dzięki tej usłudze masz dostęp do operacji bankowych za pośrednictwem telefonu komórkowego GSM wyposażonego w przeglądarkę WAP. Do tej pory pilotażowy program wapowski uruchomił WBK S.A., natomiast zapowiada taką usługę Fortis Bank S.A. Za pośrednictwem WAP-u możesz między innymi dokonywać przelewów między własnymi rachunkami, zakładać i likwidować lokaty, uzyskiwać informacje o ofercie.

Konto przez SMS
Jest to usługa, dzięki której za pomocą telefonu komórkowego GSM obsługującego odbieranie i wysyłanie SMS-ów możesz dokonywać prostych operacji bankowych takich jak składanie przelewu na określony wcześniej rachunek, zakładanie lokat, uzyskiwanie informacji między innymi o saldzie rachunku.
Automatyczny serwis telefoniczny
Nazywany w bankach bankofonem, teleserwisem itp. umożliwia uzyskanie za pomocą telefonu (pracującego w trybie wybierania tonowego) całodobowego dostępu do prowadzonych przez bank rachunków oraz uzyskanie różnych informacji związanych z ofertą banku. Serwis działa w sposób zautomatyzowany poprzez bezpośrednie połączenie z systemem komputerowym, w oparciu o uprzednio nagrane komunikaty głosowe. Każdy klient korzystający z automatycznego serwisu telefonicznego otrzymuje swój prywatny telekod, którego wstukanie umożliwia dostęp do rachunku.

Bankowość elektroniczna za pośrednictwem bankomatu
Dzięki wybranym bankomatom klienci usług bankowych mogą dokonywać przelewów na inne rachunki, zakładać lokaty, zasilać gotówką własne konto, czy sprawdzać saldo i drukować wyciągi z rachunku.


TWÓJ BANKIER W SIECI
Już około 60 tysięcy Polaków prowadzi osobiste transakcje bankowe przez Internet. Jeszcze do niedawna internetowe oferty polskich banków
na rynku detalicznym były raczej mało interesujące. Dopiero nowy, całkowicie wirtualny oddział BRE Banku uderzeniowo zmienił tę sytuację. Sprawdziliśmy: jest rzeczywiście najlepszy!
Na billboardach oferta może zaintrygować. Internetowe konto dotąd kojarzyło się nam z dostępem do pieniędzy z domowego peceta, płaceniem rachunków bez ruszania się z domu czy błądzenia po skomplikowanym labiryncie tran-sakcji "na telefon". O innych korzyściach trudno było mówić, bo zabawa w Internet jest kosztowna (chyba że surfujemy w pracy...), a na dodatek banki lubiły liczyć sobie ekstra za nowinki. Tymczasem coś, co się nazywa mBank, pomija kwestie techniczne i przemawia z plakatów bezpośrednio do naszego portfela. Internetowy bank - całkowicie "wirtualny", czyli pozbawiony zwykłych oddziałów z cegły, tynku i ewentualnie marmuru - oferuje szokujące wręcz oprocentowanie. Na rachunku bieżącym jest ono wyższe niż w zwykłych bankach dają za lokaty terminowe! Musi tu być jakiś haczyk, myśli sobie niejeden.
Czy takie konto jest trudno obsługiwać? I tyle się słyszy o kradzieżach przez Internet. A co się stanie, jak padnie im serwer - czy ten mBank nie rozpłynie się w powietrzu jak dym, razem z moimi pieniędzmi? Odważni są zadowoleni, nie trzeba chodzić do banku, żeby założyć rachunek; wystarczy tylko wysłać (pocztą lub elektronicznie) kserokopię dowodu osobistego i wypełnić formularz na sieciowej witrynie mBanku. Otwiera się on nieznośnie długo, ale niecierpliwi mogą dane przedyktować przedstawicielowi banku telefonicznie. Konto jest aktywne najdalej po czterech dniach roboczych. Inne banki wymagają od internautów pofatygowania się do swojego biura, więc mBank zdobywa już na starcie przewagę nad konkurencją. Co więcej: założenie konta i przelewy w mBanku nic nie kosztują. (Nie zapominajmy jednak o opłatach za korzystanie z Internetu!). Klient dostaje też kartę bankomatową. Odsetki naliczane są (kapitalizacja) co miesiąc, więc rzeczywiste oprocentowanie depozytu w mBanku sięga niemal 18 proc. w skali roku. Więc gdzie jest haczyk? - Nie ma haczyka - twierdzi zwierzchnik mBanku Wojciech Kostrzewa. Wirtualny oddział jest prawie w całości automatyczny, ma więc niskie koszty i może podzielić się oszczędnościami z klientami. Istotne ograniczenie w mBanku: nie można robić debetu, czyli przekroczyć stanu konta. PKO BP i Pekao SA, które również oferują wirtualne usługi, dopuszczają debet na rachunkach (limit jest zazwyczaj ustalany indywidualnie). Oprocentowanie naszych pieniędzy na ich kontach jest jednak niższe. Internetowe oddziały obu banków funkcjonują w nieco bardziej zachowawczy sposób niż mBank; aby np. założyć rachunek w jednym z nich, trzeba osobiście pofatygować się do oddziału, a cała operacja zajmuje do dwóch tygodni. Zestawienie innych istotnych dla użytkownika cech 10 internetowych kont bankowych obecnie oferowanych w Polsce - patrz tabelka na dole strony - pokazuje, że BRE na razie bije rywali na głowę. Pozostaje pytanie, na ile bezpieczny jest taki bank, który w całości (no, prawie...) mieści się w komputerze. Dwa stopnie zabezpieczeń.
Co się dzieje, na przykład, w razie awarii serwera? Inny komputer, zapasowy, przejmuje jego funkcje. A gdy pada Internet? Do e-konta mamy też dostęp przez telefon i telefoniczne systemy przesyłania wiadomości (SMS i WAP). Mniej bezpieczny, ale jest.
A jak wygląda bezpieczeństwo połączeń internetowych? Najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia jest tzw. protokół SSL, służący do szyfrowania transmisji danych między przeglądarką klienta a bankowym serwerem. Aby zaś nikt nie mógł się podszyć pod klienta, stosuje się dwa stopnie "uwierzytelnienia". Pierwszy (tzw. uwierzytelnienie proste) to hasło i identyfikator. Ta forma służy jedynie do sprawdzania salda rachunku czy ostatnich operacji. Przelewy pieniędzy chroni już uwierzytelnienie silne.
W polskich bankach funkcje te pełnią specjalne urządzenia elektroniczne (tzw. tokeny) albo mechanizmy cyfrowe (certyfikaty cyfrowe i klucze kryptograficzne), które dodatkowo szyfrują komunikację między komputerem klienta a serwerem banku. Eksperci twierdzą, że te mechanizmy są wystarczające.
Część odpowiedzialności za bezpieczeństwo spada jednak na właściciela e-konta. Polskie banki umywają ręce od odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje - jeżeli zostały one dokonane przy użyciu znanego klientowi hasła. W USA internetowe banki szeroko stosują ubezpieczanie transakcji i monitorują je; gdy jakaś operacja wydaje się nietypowa, kontaktują się z klientem.
Kosztowny, czasem ograniczony dostęp do Internetu powoduje, że polscy klienci nie rzucają się na razie na e-konta. Banki też słabo je promują. Przemysław Lech Figarski, ekspert z Pekao SA, szacuje potencjalny rynek na internetowe usługi bankowe w Polsce na zaledwie 100 tys. osób. WBK i mBank, o których mówi się, że odniosły największy sukces, prowadzą po około 30-40 tys. e-kont, pozostałe banki po kilka tysięcy.

Ranking depozytów 3-miesięcznych (elektroniczne) - lipiec 2001 r.
Ranking wg efektywnego oprocentowania depozytu 3-miesięcznego (lokaty a'vista, lokaty terminowe) w stosunku rocznym. Zostały wzięte pod uwagę najbardziej korzystne lokaty na okres 3 miesięcy na kwotę 10 tys.zł.Obejmuje produkty dla klientów indywidualnych z dostępem internetowym lub telefonicznym.

miejsce bank rachunek oprocentowanieefektywne oprocentowanienominalne uwagi
1 Inteligo Konto 17,80 16,5 (zm) rachunek ror
1 mBank eMax 17,80 16,5 (zm) lokata a'vista
1 VW Bank Direct Plus Konto 17,80 16,5 (zm) rachunek ror
4 Lukas Bank Konto (e-Bank) 17,32 16,30 (zm) lokata 3-miesięczna
5 BPH Sez@m 15,55 14,5 (st) lokata 10-dniowa
6 BZ WBK Konto24 14,37 13,5 (st) Lokata24 1-miesięczna
7 Fortis Bank R. Srebrny, Złoty 14,34 13,4 (zm) lokata nocna
8 Raiffeisen Bank Lokata termin. 14,97 14,2 (zm) lokata 3-miesięczna
9 AIG Bank Lokata Direct+ 14,86 14,1 (st) lokata 3-miesięczna
10 LG Petro Bank netKonto (LGnet) 14,75 14,0 (st) nLokata 3-miesięczna
11 PKO BP eSuperkonto (ePKO) 14,53 13,8 (st) e-Lokata 3-miesięczna
12 Fortis Bank Lokata termin. 13,21 12,6 (zm) lokata 3-miesięczna
13 Bank Łląski Lokata 13,10 12,5 (zm) lokata 3-miesięczna
14 Citibank CitiKonto 13,10 12,5 (zm) lokata 3-miesięczna
15 Bank Pekao Lokata termin. 11,35 10,9 (zm) lokata 3-miesięczna

Oprocentowanie nominalne - stosunek zysków z lokaty do początkowej kwoty lokaty, wyrażony w procentach, bez uwzględnienia efektu kapitalizacji. Najczęściej podaje się nominalną stopę procentową w skali roku.
Oprocentowanie efektywne - różni się od oprocentowania nominalnego tym, że uwzględnia kapitalizację odsetek. W czasie trwania lokaty mogą być naliczane odsetki (np. po miesiącu), które zwiększają saldo lokaty. Dalsze odsetki liczone są już od powiększonej w ten sposób kwoty lokaty.Fortis Bank - oprocentowanie średnie dla okresu 29.06.2001-10.07.2001
¼ródło: banki, obliczenia własne

Ranking oprocentowania a'vista (internet) - lipiec 2001 r.
Ranking wg oprocentowania rachunków a'vista (ROR, lokaty a'vista).Obejmuje rachunki dla klientów indywidualnych z dostępem internetowym.

miejsce bank konto oprocentowanienominalne
1 Inteligo Konto 16,5
1 mBank eMax 16,5
1 VW Bank Direct Plus Konto 16,5
4 LG Petro Bank netKonto 12
4 PKO BP eSuperkonto 12
6 Lukas Bank Konto 11
7 Fortis Bank R. Srebrny 7,5
8 Bank Pekao Eurokonto WWW 7
9 Citibank CitiKonto 6,5-8
10 Bank Łląski Konta z Lwem 6
11 Fortis Bank e-Pakiet 5,5
12 BZ WBK Konto24 5-6,5
13 BPH Sezam 5-8
¼ródło: banki


Ranking McBanków - czerwiec 2001
Ranking wg liczby klientów indywidualnych posiadających rachunek ROR

miejsce bank klienci placówki
1 Integrum 430 tys. 46
2 Citibank 300 tys. 115
2 Lukas Bank 300 tys. 97
2 Millennium 300 tys. 209
. Bank Łląski Stareo b.d. 142
¼ródło: banki







Ranking banków internetowych - wg liczby klientów (marzec 2001)



Ranking wg liczby klientów korzystających z kanału internetowego.
Obejmuje klientów indywidualnych, którzy mają dostęp internetowy do rachunków.

miejsce bank klienciinternetowi kanałyelektroniczne bankomaty odmiejscowieniekonta
1 WBK 42 tys. 4 500 nie
2 mBank 24,5 tys. 4 590 nie
3 BPH 14 tys. 3 600 tak
4 Handlobank 13 tys. 3 200 tak
5 TelePekao24 11,5 tys. 3 760 nie
6 Lukas Bank 5 tys. 2 600 tak
7 ePKO BP 4 tys. 3 1100 nie
Fortis Bank - brak danych
WBK - obejmuje klientów internetowych korzystających z ROR oraz kart Visa Credit
Liczba wszystkich klientów indywidualnych korzystających z rachunków internetowych:
ok. 115 tys.

Inne dane dla Polski:
n WBK: 79 tys. klientów korzystających z kanałów elektronicznych (przynajmniej jednego)
n mBank: eKonto - 24,5 tys. rachunków, eMax - 21, 5 tys. rachunków
n Bank Łląski: Homecash - 17,5 tys. klientów ind.
n MojeRachunki.pl - 2 tys. kont
n Podkarpacki Bank Spółdzielczy - 400 klientów ind.


Dla porównania kilka danych dla Europy Wschodniej:
n W końcu 2000 r. wiodący bank w Estonii prowadził 200 tys. kont internetowych (Estonia ma 1,5 mln mieszkańców)
n Na Węgrzech (10,8 mln mieszkańców) w połowie 2000 r. było ok. 25 tys. indywidualnych kont online, w końcu grudnia 2000 - 41 tys.
n W Słowenii (2 mln mieszkańców) konta online miało w połowie 2000 roku ok. 30 tys. klientów indywidualnych

Oferta kont internetowych wybranych banków

Nazwa banku mBank
Telefon 0-801 3mBank, 0-801 362265 lub z tel. komórkowego +4842 676 22 65
Strona www http://www.mbank.com.pl
Nazwa usługi mBank - kanał Internet
Rodzaj klienta Klienci indywidualni
Nazwa rachunku podstawowego eKonto
Oprocentowanie rachunku Bank oferuje również rachunek eMax o oprocentowaniu 16,50%. Miesięczna kapitalizacja odsetek.
Zakładanie konta
Aby korzystać z usług internetowych mBanku należy założyć rachunek bankowy w mBanku. W tym celu klient może (do wyboru): skontaktować się z operatorem za pomocą mLinii (0-801 mBank czyli 0-801 36 22 65), wypełnić i wysłać wniosek przez Internet lub wydrukować i przesłać umowę pocztą na adres mBanku. Po otworzeniu rachunku klient musi aktywować kanały dostępu do usług bankowych - jednym z takich kanałów jest Internet.


Nazwa banku Lukas Bank SA
Telefon 0-800 66 00 22
Strona www http://www.lukas.pl
Nazwa usługi LUKAS e-Bank
Rodzaj klienta Klienci indywidualni
Nazwa rachunku podstawowego Konto
Oprocentowanie rachunku Kwartalna kapitalizacja odsetek
Zakładanie konta
Aby korzystać z usługi bankowości internetowej w Lukas Banku należy założyć rachunek ROR i zgłosić zainteresowanie usługą internetową w oddziale przez wypełnienie odpowiedniego wniosku. Posiadacze rachunku ROR mogą przesłać wniosek także za pośrednictwem Internetu, jednak aby aktywować usługę LUKAS e-Bank będą musieli złożyć wizytę w oddziale banku.




Nazwa banku Bank Łląski SA
Telefon 0-800 65 66 66
Strona www http://www.bsk.com.pl
Nazwa usługi BSKOnLine
Rodzaj klienta Klienci indywidualni
Nazwa rachunku podstawowego Konto z Lwem
Oprocentowanie rachunku Miesięczna kapitalizacja odsetek
Zakładanie konta
Aby korzystać z systemu BSKOnLine należy przesłać wniosek rejestracyjny, który jest udostępniony na stronie internetowej banku. Następnie, najwcześniej w kolejnym dniu roboczym od daty wysłania wniosku, należy zgłosić się do oddziału, w którym prowadzony jest rachunek bankowy w celu podpisania umowy


Nazwa banku PKO BP S.A.
Telefon 0-800 120 139 lub 0-52 326 19 40 lub 0-52 326 19 42
Strona www http://www.e.pkobp.pl
Nazwa usługi e-PKO
Rodzaj klienta Klienci indywidualni
Nazwa rachunku podstawowego e-SUPERKONTO
Oprocentowanie rachunku Miesięczna kapitalizacja odsetek
Zakładanie konta
Do założenia e-Superkonta niezbędne jest wypełnienie wniosku, dostępnego na stronie internetowej banku a następnie złożenie osobiście dokumentów w placówce PKO BP SA


0Komentarzy · 789Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6222444 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39