Strona Główna · Prace · Dodaj PraceStycznia 19 2025 23:27:10

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
IV Konferencja Ministerialna WTO w Doha, Katar, 9-14 listopada 2001 r.
Admin dnia stycznia 13 2007 01:15:02
IV Konferencja Ministerialna WTO w Doha, Katar, 9-14 listopada 2001 r.
W IV Konferencji Ministerialnej uczestniczyła delegacja Polski pod przewodnictwem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki Janusza Kaczurby.
W Konferencji uczestniczyły delegacje 142 krajów członkowskich WTO, obserwatorów reprezentujących 39 krajów oraz 76 organizacji międzyrządowych.
W trakcie Konferencji prowadzono negocjacje dotyczące projektu głównej Deklaracji Ministerialnej, Deklaracji w sprawie Porozumienia TRIPS (Handlowe aspekty praw własności intelektualnej) i zdrowia publicznego oraz decyzji w sprawie realizacji porozumień WTO (trudności krajów rozwijających się w realizacji porozumień), przedstawionych przed Konferencją przez Przewodniczącego Rady Generalnej WTO S. Harbinsona.
Powyższe projekty powstały w rezultacie wielomiesięcznego procesu przygotowawczego w WTO w Genewie pod auspicjami Przewodniczącego Rady Generalnej WTO.
W szeregu newralgicznych obszarach problemowych do końca procesu przygotowawczego utrzymały się duże rozbieżności w stanowiskach zainteresowanych stron,
Negocjacje nad Deklaracją Ministerialną podzielono na 6 tematycznych bloków w postaci obszarów negocjacyjnych, które były najtrudniejsze i najbardziej wrażliwe dla uczestników : rolnictwo, realizacja porozumień WTO, zasady WTO, środowisko, tzw tematy singapurskie (inwestycje, konkurencja, przejrzystość przepisów w zamówieniach publicznych, ułatwienia w handlu).
Ostateczne porozumienia osiągnięto w następujący sposób:
Problem eliminacji subsydiowania eksportu towarów rolnych rozwiązano poprzez stwierdzenie, iż nie przesądza się wyników negocjacji w sprawie rolnictwa. Ustalono, iż szczegółowe zasady negocjacji rolnych zostaną ustalone najpó¼niej do 31 marca 2003 roku, a uczestnicy przedstawią swoje listy koncesyjne oparte na tych zasadach nie pó¼niej niż do kolejnej Konferencji Ministerialnej WTO.
Ustalono, iż nie przesądzając rezultatów, podejmuje się negocjacje w obszarze handlu i środowiska. Wyniki tych prac zostaną przedstawione V Konferencji Ministerialnej, która podejmie decyzję w sprawie ewentualnych negocjacji w tym zakresie.
Ustalono, iż negocjacje w sprawie inwestycji, środowiska, przejrzystości przepisów dotyczących zakupów publicznych oraz ułatwień procedur handlowych rozpoczną się po V Konferencji Ministerialnej WTO po uzgodnieniu szczegółowych zasad prowadzenia negocjacji.
Uzgodniono podjęcie negocjacji w sprawie antydumpingu i subsydiów z określeniem szczegółowej listy tematów w pierwszej ich fazie.
Uzgodniono także podjecie negocjacji w sprawie subsydiów w sektorze rybołówstwa.
Kompromis w sprawie dostępu do leków osiągnięto poprzez postanowienie, iż Porozumienie TRIPS nie uniemożliwia ani nie powinno uniemożliwiać członkom podejmowanie środków dla ochrony zdrowia publicznego.
W obszarze implementacji uzgodniono kompromisowy zapis w sprawie tekstyliów, akceptujący natychmiastową realizacje części postulatów krajów rozwijających się oraz odsyłający najtrudniejsze dla USA, UE i Kanady postulaty do zbadania w ramach Rady Handlu Towarami WTO celem wypracowania do 31 lipca 2002 rekomendacji dla Rady Generalnej WTO co do stosownego dalszego działania.
Sprawa podstawowych standardów pracy została rozwiązana poprzez odstąpienie EU od żądania wzmocnienia tekstu projektu Deklaracji Ministerialnej WTO przy równoczesnym porzuceniu przez kraje rozwijające się żądania usunięcia tej sprawy z Deklaracji Ministerialnej.
WTO kontynuować będzie swój program prac w zakresie handlu elektronicznego celem zapewnienia korzystnych warunków dla rozwoju tej dziedziny. Wyniki tych prac zostaną przedstawione na V Konferencji Ministerialnej WTO.
Członkowie WTO deklarują utrzymanie do V Konferencji Ministerialnej praktyki nie nakładania ceł na transmisje elektroniczne.
Podjęte zostaną badania dotyczące udziału w handlu międzynarodowym członków WTO, którzy reprezentują małe gospodarki i są wrażliwe na różne czynniki zewnętrzne, celem ich większej integracji z systemem WTO. Wyniki tych prac przedstawione zostaną V Konferencji Ministerialnej.
Powołane zostaną w WTO grupy robocze do zbadania problematyki handlu, zadłużenia i finansów oraz handlu i transferu technologii, a rezultaty przedstawione będą na V Konferencji Ministerialnej WTO.
Deklaracja zobowiązuje Dyrektora Generalnego WTO do przedstawienia Radzie Generalnej WTO w grudniu 2002 roku raportu na temat realizacji wszystkich zobowiązań dotyczących pomocy technicznej i tworzenia potencjału podjętych przez Członków WTO w kontekście różnych postanowień tej Deklaracji.
Deklaracja Ministerialna potwierdza wagę jaką członkowie WTO przywiązują do poprawy sytuacji krajów najmniej rozwiniętych.
Zawiera ona cały szereg postanowień odnoszących się do realizacji istniejących programów, w tym m.in. ustaleń II Konferencji ONZ w sprawie Krajów Najmniej Rozwiniętych, jaka miała miejsce w maju 2001 roku w Brukseli.
IV Konferencja potwierdziła, iż Specjalne i Wyróżniające Traktowanie Krajów Rozwijających się stanowi integralną cześć porozumień WTO. Uzgodniono, iż dokonany zostanie przegląd tych postanowień celem uczynienia ich skuteczniejszymi.
Na IV KM WTO w Doha ustalono także, iż Nowa Runda będzie zakończona nie pó¼niej niż 1 stycznia 2005 roku, a Komitet Negocjacyjny (główny organ Nowej Rundy) spotka się po raz pierwszy nie pó¼niej niż 31 stycznia 2002.
W dniu 10 listopada, podczas plenarnej sesji IV Konferencji Ministerialnej, ministrowie handlu zatwierdzili formalne członkostwo Chin w WTO.
11 listopada ministrowie handlu krajów członkowskich WTO zatwierdzili formalnie członkostwo Tajwanu w WTO.
W trakcie Konferencji delegacja polska podczas wystąpień na sesji formalnej, sesjach nieformalnych oraz podczas spotkań z grupami państw ( CEFTA, UE) i spotkań dwustronnych wspierała działania skierowane do rozpoczęcie Nowej Rundy wielostronnych negocjacji handlowych WTO, opierając się na rządowym Stanowisku Polski w Sprawie Nowej Rundy Wielostronnych Negocjacji Handlowych WTO.

0Komentarzy · 408Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6222294 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39