Strona Główna · Prace · Dodaj PraceStycznia 20 2025 00:52:25

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Klimat Polski
Admin dnia grudnia 21 2006 15:15:18
Klimat Polski

Polska znajduje się w obszarze klimatu umiarkowanego. Na skutek napływu mas powietrza oceanicznego i kontynentalnego charakteryzuje się on zmiennością typów pogody i występowaniem sześciu klimatycznych pór roku:
n przedwiośnia (temperatura powietrza 0OC - 5OC),
n wiosny (5OC - 15OC),
n lata (ponad 15OC),
n jesieni (15OC - 5OC),
n przedzimia (5OC - 0OC),
n zimy (poniżej 0OC)
Klimatyczne pory roku nie pokrywają się z kalendarzowymi , których daty są ściśle określone.
W zachodniej części kraju większy jest wpływ mas powietrza morskiego, w związku z czym klimat ma cechy bardziej oceaniczne, we wschodniej części większy jest wpływ mas powietrza kontynentalnego, klimat ma cechy bardziej kontynentalne. Terytorium Polski stanowi strefę przejściową między klimatem oceanicznym a kontynentalnym. W strefie tej w jednym roku większy jest wpływ klimatu morskiego i wtedy występuje łagodna, śnieżna zima, chłodne lato, w innym zaś większy może być wpływ mas powietrza kontynentalnego (mro¼na, bezśnieżna zima, gorące, słoneczne lato). Cechą klimatu Polski jest duża zmienność pogody w poszczególnych latach.
Łrednia roczna temperatura waha się od 9OC na południowym zachodzie (Nizina Łląska) do 6OC na północnym wschodzie i ok. 4OC w górach (najcieplejszymi regionami w Polsce są Nizina Łląska i zachodnia część Kotlin Podkarpackich). Liczba dni mro¼nych waha się od ok. 25 nad morzem od blisko 60 na północnym wschodzie, w górach przekracza 130. Najcieplej w lipcu jest w środkowej części Polski i w Kotlinie Sandomierskiej (18OC). Wszędzie tam, gdzie wzrasta wysokość nad poziomem morza, jest chłodniej.
Niższą temperaturę nad Bałtykiem powoduje wpływ morza, w którym woda w lecie jest chłodniejsza niż ląd. Izotermy wykazują zimą przebieg południkowy (od 0OC do -1OC na zachodzie kraju i do 4OC na północnym wschodzie), natomiast latem - równoleżnikowy (od 17OC na północy do 19OC w kotlinach podgórskich).
Roczna suma opadów w Polsce wynosi przeciętnie 600 mm, ale ich wysokość w poszczególnych regionach jest różna i zależy w dużej mierze od ukształtowania powierzchni i wysokości nad poziomem morza. Najwięcej opadów występuje latem. W ciągu roku na obszar Polski spada około 187 mld ton wody, około 70% wyparowuje z powrotem do atmosfery. Najmniej opadów (poniżej 500 mm) występuje w środkowej części kraju (Niziny Polskie). Największe sumy opadów notowane są na południu Polski, w górach i na wyżynach, oraz w północnej Polsce - na pojezierzach i nad morzem. W Tatrach suma opadów osiąga ponad 1500 mm. Liczba dni z opadami śniegu przekracza w górach 100, na nizinach waha się od 30 do 70 dni.
Na terenach, gdzie sumy opadów nie przekraczają 500 mm, występuje niedobór wody, utrudniający działalność gospodarczą, szczególnie w rolnictwie. Zróżnicowanie temperatury i sumy opadów pociąga za sobą zróżnicowanie okresu wegetacyjnego w różnych częściach Polski. Okres ten w różnych częściach kraju wynosi od 180 dni na Pojezierzu Mazurskim do 220 dni na obszarach wyżynnych i podgórskich.
Klimat nie jest, w przeciwieństwie do pogody, konkretnie określony. Pogoda jest przez nas odczuwana na co dzień, można ją z łatwością opisać. Klimat - normalny przebieg pogody na danym obszarze ustalany jest na podstawie wieloletnich obserwacji i pomiarów, które są podstawą do obliczenia średnich wartości jego składników. W Polsce klimat jest urozmaicony. Łrednie wartości temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego i sumy opadów z wielu lat mogą bardzo się różnić od wartości z konkretnego roku.
Opracował: Marcin Bis

Bibliografia:
„Encyklopedia Geograficzna Łwiata tom V - Europa”
Stanisław Zając „Geografia Polski”
„Mała Encyklopedia Powszechna PWN”
Konstanty Stecki „Osobliwości, piękno i geneza krajobrazu Polski”

0Komentarzy · 6623Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6222433 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39