Strona Główna · Prace · Dodaj PraceStycznia 19 2025 23:54:43

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
LUBLIN
Admin dnia grudnia 21 2006 14:11:52
LUBLIN

Największe miasto środkowo-wschodniej Polski jest ośrodkiem naukowym z dwoma uniwersytami, stanowi też centrum kultury regionu.

Lublin leży nad rzeką Bystrzycą, na skraju Wyżyny Lubelskiej pokrytej lessem, w którym wyżłobione są liczne wąwozy. Na terenie miasta rozłożonego na licznych pagórach spotykamy różnicę wzniesień od 165 do 240 m. Pierwsza osada na wzgórzu Czwartek istniała już w VI wieku a rozwinęła się znacznie w następnym stuleciu. Miejskie prawa magdeburskie otrzymał Lublin w 1317 roku od Władysława £okietka. Rozwijająca się osada została otoczona murami obronnymi w XIV I XV wieku. W 1569 roku zawiązano tu unię między Polską a Litwą. Od 1578 roku Lublin był siedzibą Trybunału Koronnego Małopolski. Pó¼niejsze wieki to okres kolejnych wzlotów i upadków miasta powodowanych pożarami, najazdami i epidemiami. W XIX wieku rozwinął się tu przemysł i rozszerzyła zabudowa miasta. W 1918 roku powstał w Lublinie Katolicki Uniwersytet Lubelski, pierwsza w historii uczelnia wyższa na tym terenie. W okresie okupacji panował w mieście terror hitlerowski. Po wojnie nastąpił rozwój i poszerzenie granic administracyjnych miasta.

Najciekawszą częścią Lublina jest Stare Miasto zamykające się w obrębie dawnych murów obronnych, których znaczne fragmenty zachowały się do dziś. Na Stare Miasto prowadzi BRAMA KRAKOWSKA z XIV wieku. W centrum rynku znajduje się ratusz z XV wieku i fasady klasycystyczne z 1781 roku. Przy ulicy Złotej mieści się kościół i klasztor Dominikanów fundacji Kazimierza Wielkiego z XIV wieku, obecnie renesansowy. W kościele jest 11 kaplic, wśród nich renesansowa kaplica Firlejów z początków XVII wieku. W jednej z kaplic można zobaczyć obraz,, Pożar miasta Lublina z 1711 roku". Zamek Kazimierza Wielkiego został całkowicie zniszczony działaniami wojennymi lecz odbudowano go z przeznaczeniem na więzienie w stylu neogotyckim. Najcenniejsza w Lublinie jest zachowana do dziś kaplica zamkowa Łwiętej Trójcy, która została udekorowana przez artystów ruskich, sprowadzonych przez Władysława Jagiełłę. Zamek jest dziś siedzibą MUZEUM LUBELSKIEGO z bogatą ekspozycją malarstwa polskiego, sztuki i rękodzieła artystycznego oraz sztuki ludowej. W najstarszej dzielnicy miasta na CZWARTKU znajduje się dawna cerkiew greckokatolicka Bazylianów, obecnie cerkiew prawosławna a tuż obok klasztor Augustianów w stylu póżnego renesansu. Będąc w Lublinie warto zobaczyć kaplicę św. Stanisława Kostki z rze¼bami i freskami z XVII wieku. W kościele znajduje się tzw. zakrystia akustyczna, umożliwiająca słyszenie rozmów a nawet szeptów przebywających w kościele. Obok tzw. WIEźY TRYNITARSKIEJ mieści się MUZEUM DIECEZJALNE ze zbiorami dawnych ornatów, paramentów kościelnych i sztuki sakralnej. Przy tym placu rozpoczyna się główna arteria komunikacyjna miasta - KRAKOWSKIE PRZEDMIEŁCIE z licznymi kamienicami pochodzącymi z XIX wieku. W mieście warto także zobaczyć kościół Brygidek, zbudowany w 1412 roku z inicjatywy Władysława Jagiełły. Na południu miasta Lublin jest przedmieście MAJDANEK, w którym hitlerowcy założyli w 1941 roku obóz zagłady na powierzchni 270 ha. Z wycieńczenia i wskutek rozstrzeliwań zginęło tu około 360 tys. ofiar z 28 państw, 51 narodowości, w tym największą grupę stanowili Polacy i źydzi. Obecnie mieści się tu MUZEUM MARTYROLOGII i mauzoleum oraz kaplica ekumeniczna. W północnej dzielnicy Lublina na przedmieściu Sławinek warto zwiedzić MUZEUM WSI LUBELSKIEJ - skansen budownictwa ludowego z terenu Lubelszczyzny.

0Komentarzy · 294Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6222336 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39