Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwiec 22 2024 05:34:38

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Decydujący wpływ na kształtowanie się typów gleb w Polsce wywierają takie składniki przyrodnicze jak:
Admin dnia grudzie 21 2006 13:31:16

Decydujący wpływ na kształtowanie się typów gleb w Polsce wywierają takie składniki przyrodnicze jak:

- podłożę skalne
- naturalna roślinność .
W zależności od podłoża skalnego tworzą się mniej lub bardziej żyzne gleby.
Pomorze i tereny nadmorskie dominują w gleby brunatne lub płowe wytworzone z glin lekkich i średnich lub piasków na glinie oraz wytworzone z piasków lu¼nych , słabo gliniastych lub gliniastych i są to gleby rdzawe lub bielicowe . Spotkać można również na tym terenie gleby bagienne oraz mady . W okolicy Gdańska występują rędziny wytworzone ze skał węglowych lub siarczanowych . Wielkopolska dominuje w gleby brunatne , płowe , bielicowe i rdzawe . Pojezierze Kujawskie i Gnie¼nieńskie jest miejscem występowania czarnych ziemi i czarnoziemów leśno – łąkowych wytworzonych z pyłów, glinów , iłów lub piasków. W dolinach rzek występują gleby bagienne oraz mady. W okolicy Konina i £odzi wykształciły się tereny zniszczone lub silnie zmienione przez eksploatację przemysłową oraz zabudowę. Łląsk dominuje w gleby inicjalne i słabo wykształcone charakterystyczne dla skalistych terenów górskich , gleby płowe lub brunatne wytworzone z lessów i utworów lessowych oraz pyłów . W okolicy Wrocławia występują czarne ziemie i czarnoziemy leśno – łąkowe a w okolicach Raciborza śladowe ilości czarnoziemów leśno – stepowych. Gleby wokół Katowic są silnie zniszczone lub zmienione przez eksploatację przemysłową . Małopolska dominuje w gleby rdzawe lub bielicowe wytworzone z piasków lu¼nych , słabo- gliniastych lub gliniastych oraz płowe lub brunatne wytworzone z lessów . W okolicy Krakowa , Rzeszowa i Zamościa występują czarnoziemy leśno - stepowe .
Na terenach tych spotykamy również rędziny a w dolinach rzek gleby bagienne i mady. Pogórze Karpackie dominuje w gleby brunatne terenów górskich wytworzone z różnych skał masywnych oraz gleby skaliste terenów górskich . Nizina Mazowiecka to przede wszystkim gleby rdzawe , bielicowe , brunatne i płowe oraz niewielkie ilości czarnych ziem i czarnoziemów leśno – łąkowych . W dolinach rzek spotykamy mady oraz znikome ilości gleb bagiennych . Warszawa i okolice to tereny bardzo silnie zniszczone eksploatacją przemysłową . Na Pojezierzu Mazurskim występują przeważnie gleby brunatne wytworzone z iłów lub glin średnich i ciężkich . Spotykamy również gleby rdzawe i bielicowe wytworzone z piasków lub glin lekkich i średnich . Występują również spore ilości gleb bagiennych a także w okolicach Lidzbarka Warmińskiego czarne ziemie i czarnoziemy leśno – łąkowe
Gospodarka człowieka w bardzo dużym stopniu przyczynia się do niszczenia gleb . Niszczenie to postępuje bardzo szybko również za sprawą działalności sił przyrody czyli wiatru i wody . Działalność człowieka prowadzi do niszczenia gleb przez dewastację i degradację . Dewastacja czyli całkowite zniszczenie gleby następuje przede wszystkim na terenach kopalni odkrywkowych i przemysłowych usypiskach kopalnianych . Na terenach tych bardzo silnie postępuje erozja wodna i wietrzna .
Naukowcy obliczyli ,że do zużycia 15- 20 cm . gleby z pochyłego terenu , który pokryty jest pierwotną roślinnością natura potrzebowała by 500 lat a człowiek jedynie 40 lat . Dewastacja gleb oprócz terenów przemysłowych występuje także na terenach przeznaczonych pod zabudowę . Natomiast degradacja polega na dużym obniżeniu żyzności gleby . W jej konsekwencji wytwarzają się gleby martwe pozbawione życia i zdolności produkcyjnych . Skąd biorą się takie gleby ? Przede wszystkim ze skażeń przemysłowych , komunikacyjnych , złych metod uprawy , ze środków chemicznych stosowanych w rolnictwie oraz karczowania lasów . W ten właśnie sposób człowiek w wielu rejonach zniszczył naturalną szatę roślinną oraz zastąpił ją uprawami rolnymi . Działalność człowieka przyczyniła się do zwiększenia erozji gleb , np. obszary Wielkich Równin USA , gdzie proces erozji w wyniku niesprzyjających warunków klimatycznych i braku naturalnej szaty roślinnej proces erozji był tak silny , że doprowadził do katastrofalnej deflacji . Niewłaściwe nawodnienie pustyń spowodowało zasolenie gleb . Nadmierny wypas zwierząt przyczynił się na wielu terenach do zniszczenia naturalnej szaty roślinnej .
Musimy jednak pamiętać , że gleba jest jednym z najcenniejszych zasobów Ziemi i od niej zależy produkcja żywności. Jest więc podstawą bytu człowieka i wszystkich organizmów na Ziemi . Miejmy więc świadomość , że każdy zniszczony metr kwadratowy gleby pogłębia głód na naszym kontynencie .

0Komentarzy · 3841Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6035459 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39