Strona Główna · Prace · Dodaj PraceGrudnia 10 2024 22:36:52

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Złożone kreacje bohaterów realizmu wielkiego. Scharakteryzuj je na podstawie bohaterów Balzaca, Prusa, Dostojewskiego.
Admin1 dnia grudnia 19 2006 15:17:23
Złożone kreacje bohaterów realizmu wielkiego. Scharakteryzuj je na podstawie bohaterów Balzaca, Prusa, Dostojewskiego.

Pisaliśmy już o złożonej kreacji Wokulskiego.
Skupmy się zatem na bohaterach z „ Ojca Goriot” Honoriusza Balzaca.
Tytułowa postać to prosty robotnik, który dzięki sprzyjającej sytuacji politycznej dorabia się poka¼nego majątku na spoekulacji zbożem i mąką. W prowadzeniu interesów okazuje się człowiekiem bardzo bezwzględnym i wyrachowanym. Chłodno kalkuluje, wykazuje wiele sprytu i kupieckiej zaradności. Staje się jednak kompletnie bezradny wobec własnych córek. Wychowuje je sam, nie szczędząc im żadnych zbytków, obdarzając głębokim ojcowskim uczuciem. Miłość Gotiot do córek jest ślepa, niczym siła fatalna wkrada się w jego życie i nakazuje odrzucić kategorię dobra i zła. Zauroczony magią pieniądza wierzy, że pieniądz zagwarantuje szczęście jego córkom. źyjąc z renty, zajmuje na początku najlepszy pokój w pensjonacie panie Vaquer, potem zaś poddasze, by zaoszczędzone pieniądze oddawać córkom. Te zaś, „wielkie damy”, odwracają się od niego – Jest bowiem żywym dowodem ich niskiego pochodzenia. Dzieje Goriota są historią moralnego upadku człowieka, który za cenę miłości będzie w stanie znieść największe poniżenie. To jednocześnie historia stopniowej utraty złudzeń, odzyskiwania świadomości, że dzieci tak naprawdę nigdy go nie kochały. To także historia człowieka dotkniętego nieszczęściem samotności, odtrąconego przez najbliższą mu osobę. Scena śmierci bohatera jest porażająca. Gotiot umiera w samotności, w ostatnim, rozpaczliwym monologu usiłuje jeszcze usprawiedliwić niegodziwość córek, zrzucając winę na ich mężów. Tragedia Goriot umotywowana jest zarówno psychologicznie, jak i społecznie. Jej przyczyn należy szukać zarówno w strukturze osobowościowej bohatera, jak i w czynnikach zewnętrznych.
Dzieje Eugeniusza Rastignaca oparte są na schemacie przemiany. Bohater w końcowej scenie powieści nie jest już tym samym prostolinijnym, uczciwym, wrażliwym człowiekiem, jakiego znamy z początku utworu. Wtedy przyjeżdża do stolicy z prowincji, aby studiować prawo. Chce zrobić karierę, nie tylko dla siebie, ale również po to by pomóc zubożałej rodzinie. Jego jedynymi atutami są : młodość i szlachetne urodzenie, które w towarzyskim świecie Paryża wiele znaczą. Luksus mieszkania pani de Beauseant wystawia na próbę jego słaby charakter i budzi żądzę posiadania, zaszczytów, pławienia się w dostatku. Poznaje pó¼niej świat pełen zależności, układów, konwenansów, a przede wszystkim świat pieniądza, który niszczy wszelkie wartości i demoralizuje. Bohater jednak dostosuje się do zasad panujących w Paryżu – zostanie kochankiem Delfiny i bez skrupułów skorzysta z zasobów finansowych jej męża. Historia Rastignaka to historia stopniowych kompromisów z własnym sumieniem, które okazało się zbyt kruche by przetrwać zwycięsko próbę kuszenia. Powieść odsłania przerażające prace demoralizacji młodego człowieka, odkrywa prawdę o zgubnym wpływie otoczenia na jednostkę.
Vautrin to postać mroczna, tajemnicza, demoniczna, uosobienie mitu romantycznego szatana. Ma on w sobie wiele z romantycznych postaci typu byronicznego i fantastycznego. Fascynuje otoczenie swoją diaboliczną, silną osobowością, inteligencją i energią. Wydaje się, że w pensjonacie funkcjonuje na specjalnych prawach. Prowadzi podejrzany, zagadkowy tryb życia. Swoje prawdziwe oblicze odsłania Vaitrin przed Rastignackiem. Okazuje się że jest królem przestępców, a jego przydomek brzmi „Ołży - Łmierć”. To właśnie on udzieli młodemu studentowi kilku życiowych lekcji taktyki:
„źycie jest jak kuchnia – aby zrobić w niej cokolwiek, trzeba pobrudzić ręce.”
Vautrin tworzy własny kodeks postępowania, własną, zbrodniczą „moralność”. W prowadzeniu swoich nikczemnych działań wykazuje prawdziwy kunszt, to z kolei rodzi w nim przekonanie o własnej wyjątkowości i wyższości. Skłócony ze światem nikogo nie potrzebuje, w pełni wystarcza mu tytuł sztukmistrza zbrodni, bo właśnie ona jest jego żywiołem. Trzeba pamiętać ze Vautrin spełnia w powieści nie tylko funkcję symbolu czy uosobienie zbrodni, ale również bystrego komentatora rzeczywistości. To on w formie bardzo sugestywnej i ironicznej wygłąsza sąd o epoce, bezbłędnie obnażając jej twarde reguły.
Postacie Balzaca są bardzo realne, prawdopodobnie ich rozterki, sytuacje, w jakich się znajdują, mogą być udziałem człowieka funkcjonującego w wielkomiejskiej przestrzeni, która dla Balzaca jest czymś jednoznacznie złym, demonicznym, bo kruszy nawet najbardziej szlachetne charaktery, wpycha w otchłań samotności, głosi apoteozę pieniądza.

0Komentarzy · 315Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6207635 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39