Mapa Serwisu
|
Prawo Handlowe |
Admin1 dnia marca 14 2007 22:25:05
|
Prawo Handlowe
1.Prawo Gospodarcze
Prawo gospodarcze jak każde inne prawo reguluje pewne stosunki prawne. Prawo gospodarcze będzie się zajmowało regulacją stosunków prawnych, które powstają w przestrzeni pomiędzy państwem a podmiotem gospodarczym. Inaczej mówiąc, jest to sfera stosunków prawnych, która wypełnia przestrzeń pomiędzy państwem podmiotami gospodarczymi. Będzie interesował nas każdy podmiot gospodarczy od początku do końca, ale w wybranym zakresie; od powstania do zakończenia działalności. Prawo gospodarcze jak każde inne prawo reguluje pewne stosunki prawne.
Prawo gospodarcze będzie się zajmowało regulacją stosunków prawnych, które powstają w przestrzeni pomiędzy państwem a podmiotem gospodarczym. Inaczej mówiąc, jest to sfera stosunków prawnych, która wypełnia przestrzeń pomiędzy państwem podmiotami gospodarczymi. Będzie interesował nas każdy podmiot gospodarczy od początku do końca, ale w wybranym zakresie; od powstania do zakończenia działalności.
2.Prawo Handlowe
Gałą¼ prawa, w której w skład wchodzą normy o charakterze prywatno prawnym, regulujące ustrój i organizacje podm.gospod. oraz stosunki zobowiązaniowe zachodzące między tymi podmiotami, a osobami trzecimi w stosunkach gospodarczych. żródłem są kodeksy handlowe, pr.zwyczjowe. w Polsce kodeks handlowy z 1934, konstytucja, ustawy oraz prawo miejscowe, rozporządzenia, ratyfikowane umowy międzynarod. stanowi odrębną gałą¼ pr.prywatnego, regulującą sytuację prawną podmiotów gosp.(kupców, sp.hand), sposoby tworzenia, rejestracji, likwidacji i upadłości przed. hand. oraz normuje typowe umowy: sprzedaż handl.,um.komiu, składu. czynności handlowe objęte są unormowaniami kod.cywilnego.
3.Protekcjonalizm państwa
Polityka państwa polegająca na ochronie produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, głównie za pomocą ceł nakładanych na przewożone towary
4. Interwencjonizm państwa wobec gospodarki rynkowej
Całokształt polityki gosp. państwa mający na celu wpływanie na rozwój gospodarki, głównie przeciwdziałanie kryzysom i przyspieszanie wzrostu gospodarczego
5. Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych
6. Komunalny sektor gospodarczy
7. Prawo działalności gospodarczej
Działalność gospodarcza to działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa, oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych. Warunkiem jest aby była to działalność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany, wyłączeniu podlega tzw. działalność wytwórcza w rolnictwie, w zakresie chodu i hodowli zwierząt i roślin, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa, rybactwa.
Obowiązki przedsiębiorcy:
1. Powinien posiadać odpowiednie uprawnienia zawodowe ( lub osoba prowadząca musi takie uprawnienia posiadać)
2. Zewnętrzne oznakowanie przedsiębiorcy , zakładu głównego oraz każdego oddziału.
3. Identyfikacja towarów i usług ma na celu identyfikację przedsiębiorcy z towarem lub usługą przez niego sprzedaną.
4. Korzystanie z rachunki bankowego , konieczne jest przy prowadzeniu takich transakcji, które dokonywane są z innymi przedsiębiorstwami. I przewyższają określone kwoty (według ustawy w EURO gdy wartości transakcji przekracza 3 tyś EURO)
Przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji.
Działalność gospodarcza to działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa, oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych. Warunkiem jest aby była to działalność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany, wyłączeniu podlega tzw. działalność wytwórcza w rolnictwie, w zakresie chodu i hodowli zwierząt i roślin, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa, rybactwa.
8. Zakres przedmiotowy i podmiotowy działalności gospodarczej w świetle ustawy z 19.11.1999 roku ( prawo o działalności gospodarczej)-
1. Ustawa z 19.IX.99r. – Prawo działalności gospodarczej – obecnie obowiązuje.
Ustawa z 19.IX99r. definiuje działalność gospodarczą jako – zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz polegającą na poszukiwaniu, rozpowszechnianiu i eksploatowaniu surowców, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność ta ma charakter zarobkowy jeśli nie ma zarobku to nie jest to działalność gospodarcza. Wyłączona jest tu działalność rolnicza, zarządzanie własnym majątkiem (gry na giełdzie) nie są działalnością gospodarczą.
9. Przedsiębiorca
Są to osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarcza na własny rachunek, cechą działalności gospodarczej tych osób jest zawodowy charakter. zasady dotyczące przedsiębiorstwa to równość wobec prawa wszystkich przedsiębiorców oraz swoboda działalności gospodarczej przedsiębiorcami są osoby fizyczne i prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. mają oznaczoną siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza to działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa prowadzona w celach zarobkowych. podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne i nie mające osobowości prawnej jednostki organizacyjne wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, a osoby prawne nie wymaga zgłaszania. mały przed. rocznie 50 pracow. przychód netto <7mln euro. śr.
10. Zasady, warunki i kwalifikacje działalności gospodarczej
Kto może prowadzić działalność gospodarczą:
Każdy na równych zasadach (jednakowych) każdy kto ją prowadzi to przedsiębiorca
Osoba fizyczna
Osoba prawna
Spółki handlowe nie posiadające osobowości prawnej (sp. jawna i komandytowa na dzień dzisiejszy)
Wspólnicy spółki cywilnej
Mogą być oddziały i przedstawicielstwa osób zagranicznych na zasadach wzajemności ( nie każde będzie przedsiębiorcą pod warunkiem że prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy)
Przedsiębiorcą na dzień dzisiejszy i na przyszłość nie będą i nie są osoby wykonujące wolne zawody (lekarz prowadzący prywatną praktykę zawodową, prawnik, architekt).
Warunkiem podjęcia działalności gospodarczej jest zarejestrowanie się przedsiębiorcy. Rejestry przedsiębiorców są różne:
Od 01.01.2001r. Rejestr Sądowy, jeśli przedsiębiorca jest osobą fizyczną – rejestracja polega na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Urząd Gminy, od 01.01.2001 będzie to wpis do Rejestru Sądowego. Ustawa z 20.08.97r. o krajowym rejestrze sadowym mówi o tym jak wygląda Krajowy Rejestr Sądowy.
Krajowy Rejestr Sądowy to zbiór informacji ze wszystkich Rejestrów Sądowych od 01.01.2001r. w stosunku do każdego przedsiębiorcy będzie prowadzone identyczne postępowanie rejestrowe.
Rejestr obejmuje 6 działów nowością w rejestrze jest:
1. dział w którym zapisywane będą wszelkie obciążenia przedsiębiorcy (kredyty, zobowiązania kontraktowe),
2. dział w którym wykazuje się udziałowców i akcjonariuszy spółki,
3. dział w którym ujawnia się wszelkie dane dotyczące zarządu przedsiębiorca (typy syndyk, likwidator, kurator).
11. Koncesja na działalność gospodarczą
Państwo ma monopol o przekazuje w drodze koncesji część swoich uprawnień jest potrzebne przy prowadzeniu niektórych dział. gospod(wytwarzanie materiałów wybuchowych, broni, wydobycie, pł. autostrady, ochrona, pkp, lot, media) udziela kon. naczelny lub centralny organ admIN.
12. Zasady działalności gospodarczej
Przedsiębiorcami mogą być osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarcza na własny rachunek. Wyróżniamy dwie zasady:
1) Równości wobec prawa wszystkich przedsiębiorców ( nie dzieli przedsiębiorstw na sektory)
2) Swobody działalności gospodarczej ( zgodnie z nią działalnością gospodarczą może podjąć każdy dysponując jej zarejestrowania, tylko szczególe rodzaje działalności wymagają specjalnego zezwolenia.
13. Osoby zagraniczne w działalności gospodarczej
Działalność gospodarcza z udziałem podmiotów zagranicznych.
1. Uwagi ogólne
• Przedsiębiorstwo międzynarodowe w znaczeniu ekonomicznym: prowadzone przez osoby prawne różnej przynależności państwowej lub przez osoby fizyczne o różnym obywatelstwie.
• Przedsiębiorstwa takie mają z reguły charakter mieszany, występują zazwyczaj jako spółki cywilne lub handlowe, a ich kapitał organ zarządzający i skład osobowy międzynarodowy.
• Ich statut personalny wyznacza prawo państwa, w którym powstają i funkcjonują są one pochodną prawa państwowego, a nie międzynarodowego [Else przedsiębiorstwo międzynarodowe w sensie prawniczym].
• Przedsiębiorstwami międzynarodowymi w znaczeniu ekonomicznym są przedsiębiorstwa działające na podstawie:
ustawy z 14.VI.1991r. o spółkach z udziałem zagranicznym,
ustawy o działalności ubezpieczeniowej,
prawa bankowego,
ustawy z 6.VII.1982r. o zasadach prowadzenia na terytorium PL działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.
14. Przedmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są
- powinien posiadać odp. uprawnienia zawodowe, nie musi osobiście legitymować się tymi uprawnieniami, ale musi zapewnić aby działalność gospodarcza była wykonywana bezpośrednio przez osobę która takie uprawnienia posiada
- zewnętrze oznaczenie przedsiębiorcy ma na celu ułatwić identyfikację przedsiębiorcy dotyczy zakład głównego oraz każdego oddziału i innego
- identyfikacja towarów i usług ma na celu ochronę konsumentów i umożliwienie szybkiego odszukania przedsiębiorcy oferującego wadliwy towar lub usługę
- na towarach powinny znale¼ć się następujące informacje: oznaczenie przedsiębiorcy, adres,
- prowadzenia rachunku bankowego
- przestrzegania zasad uczciwej konkurencji jest podst, wymóg uczciwości gosp. Oraz poszanowania dobrych obyczajów
i słusznych interesów konsumentów
15. Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej obejmuje
Zezwolenia na działalność gospodarczą i tryb ich udzielania:
a) zezwolenie jest aktem odmiennym od koncesji;
b) podstawowe różnice polegają na tym, że:
- zezwolenia nie oznaczają rezygnacji z monopolu państwowego i najczęściej dotyczą działalności gospodarczej nie objętej monopolem;
- o zezwolenie mogą ubiegać się nie tylko podmioty niepaństwowe, chociaż dostępność w uzyskaniu zezwolenia może być zróżnicowana ze względu na właściwości podmiotowe;
- obowiązek i warunki otrzymania zezwoleń na poszczególne rodzaje działalności gospodarczej określają odrębne ustawy;
- zezwolenia wydają nie tylko naczelne i centralne organy administracji, lecz też terenowe organy administracji rządowej lub organy gminy;
- udzielanie zezwoleń następuje w trybie przepisów kodeksu prawa administracyjnego, zmodyfikowanych niekiedy przepisami szczególnymi;
- niezależnie od przyjętej nazwy zezwolenia są decyzjami administracyjnymi i podlegają ochronie oraz wzruszeniu wg zasad przyjętych w kodeksie postępowania administracyjnego;
- wydanie zezwolenia na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej wiąże się przede wszystkim z wyrażaniem zgody na utworzenie – w sensie prawnym – pewnej organizacji (jednostki gospodarczej), za pomocą której można prowadzić działalność objętą zezwoleniem np. w banku, w zakładzie ubezpieczeń.
16. Małe i śr. Przedsiębiorstwa
Firma to zespół środków - rzeczy i praw majątkowych, zorganizowany w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Pojęcie „małej firmy” jest umowne i zależy od stopnia rozwoju gospodarczego państwa. Kryteriami wyróżniającymi małe firmy są:
• zatrudnienie - umownie do 50 osób, lecz przy dużych różnicach branżowych (2-200 osób)
• koncentracja geograficzna działalności
• brak dominującej pozycji na rynku
• duże zaangażowanie kapitału własnego, ograniczone zewnętrzne możliwości finansowania
• skoncentrowana władza, płaska struktura organizacji.
Tradycyjne sfery działania małych firm:
• usługi (gastronomiczne, hotelarskie, lekarskie, konsultingowe, bankowe)
• handel
• transport
• budownictwo
• akwizycja
• prostytucja
Znaczenie małych firm w gospodarce.
• wzmacniają konkurencję i system rynkowy gospodarki
• reagują najszybciej na drobne zmiany popytowe
• posiadają zdolność eliminowania luk podażowych
• są bardzo dużym i rozwijającym się rynkiem pracy
• odgrywają dużą rolę w rozwoju i wdrażaniu innowacji
• wzmacniają eksport
• jako pierwsze potrafią wyjść z kryzysu gospodarczego.
Zagrożenia rozwoju małych firm.
• trudny dostęp do zewnętrznych ¼ródeł finansowania (wysokie stopy procentowe, gwarancje)
• brak wyspecjalizowanych instytucji udzielających gwarancje kredytowe małym firmom
• brak kredytów długoterminowych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą
• brak pracowników bankowych potrafiących trafnie ocenić stopień ryzyka kredytobiorcy
• wysokie podatki i stawki ubezpieczeniowe
• zmiany prawne (np. wprowadzenie koncesji)
Sposoby pomocy małym firmom.
• udostępnienie małym firmom przed wejściem na rynek nie oprocentowanego venture capital
• wskazywanie metod i środków usprawniających zarządzanie (system monitoringu finansowego)
• pomoc w zakresie organizacji marketingu i sieci sprzedaży
• pomoc innowacyjna, dobór kadr, właściwe techniki wspomagania komputerowego
• programy finansowej pomocy rządowej (inkubatory przedsiębiorczości)
• pożyczki na rekonstrukcję małych firm
• preferencje kredytowe i w systemie podatkowym
• subwencje i ulgi inwestycyjne
• regionalne fundusze wspierania małego biznesu
izby przemysłowo-handlowe, izby gospodarcze, agencje rozwoju regionalne
17. Krajowy rejestr sądowniczy składa się:
1. Tworzy się Krajowy Rejestr Sądowy, zwany dalej „Rejestrem”.
2. Rejestr składa się z:
1. rejestru przedsiębiorców,
2. rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
3. rejestru dłużników niewypłacalnych.
1. Rejestr prowadzą w systemie informatycznym sądy rejonowe (sądy gospodarcze), obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część, zwane dalej „sądami rejestrowymi”.
2. Gminy, jako zadania zlecone, wykonują czynności związane z prowadzeniem Rejestru, polegające na zapewnieniu zainteresowanym:
1. wglądu do Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
2. urzędowych formularzy wniosków wymaganych ustawą, umożliwiających rejestrację osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą i spółek jawnych,
3. dostępu do informacji o wysokości opłat, sposobie ich uiszczania oraz o właściwości miejscowej sądów rejestrowych.
Dotyczy rejestru przedsiębiorców na ter.polski. wakacjo-legis czas wejścia. mapa dział.gosp. w rej. han. dane: nazwa, siedziba, organy repre. dane o kapitale. spraw. fin., forma prawna przeds... każdy rejestr jest jawny.Ustawa z 27.12.1919 r. o krajowym Rejestrze Sądowniczym poz. 769 Do dnia 1.01.2001 rejestracja działalności gosp. Prowadzona była przez właściwy organ organizacyjny ( wójt, burmistrz) oraz sądy rejestrowe działające przy sądach gosp. Z dniem 1.01.2001 rozpoczął funkcjonowanie krajowy rejestr sądowniczy , który ma być dostępny i jawny dla wszystkich podmiotów gospodarczych.
KRS składa się z:
1. Rejestru przedsiębiorców
2. Rejestru stowarzyszeń i innych organizacji społeczno zawodowych, fundacji publicznych, zakładów opieki zdrowotnej
3. Rejestru dłużników niewypłacalnych.
Wpis do KRS jest obowiązkowy dla każdego podmiotu gospodarczego, wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu wraz z wymaganymi dokumentami
18. Nieusuwalność danych z KRS
1. Dane zawarte w Rejestrze nie mogą być z niego usunięte, chyba że ustawa stanowi inaczej.
2. Jeżeli okaże się, że w Rejestrze znajduje się wpis zawierający oczywiste błędy lub niezgodności z treścią postanowienia sądu, sąd z urzędu sprostuje wpis.
3. Jeżeli w Rejestrze są zamieszczone dane niedopuszczalne ze względu na obowiązujące przepisy prawa, sąd rejestrowy, po wysłuchaniu zainteresowanych osób na posiedzeniu lub po wezwaniu do złożenia oświadczenia pisemnego, wykreśla je z urzędu
19. Domniemanie prawdziwego spisu do KRS polega na
Domniemywa się, że dane wpisane do Rejestru są prawdziwe.
Jeżeli dane wpisano do Rejestru niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia, podmiot ten nie może zasłaniać się wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze zarzutem, że dane te nie są prawdziwe, jeżeli zaniedbał wystąpić niezwłocznie z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu.
20. Wpis do rejestru podlega ogłoszeniu .
Wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Nie podlegają ogłoszeniu wpisy do Rejestru dotyczące wpisanych w nim osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą.
21. Rola i działanie kuratora sądowego
Kurator, osoba pełniąca funkcję w zakresie instytucji kurateli. Kurator w zależności od rodzaju kurateli ma wyznaczony zakres czynności, które obowiązany jest wykonywać. Np. kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest powołany do jej reprezentowania i do zarządu majątkiem tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi (kodeks rodzinny i opiekuńczy). Kurator dziecka poczętego, ale jeszcze nie urodzonego, strzeże przyszłych praw dziecka. Kurator osoby ułomnej otrzymuje natomiast zawsze zakres obowiązków i uprawnień wyznaczony przez sąd opiekuńczy. Za wykonywane czynności organ państwowy, który ustanowił kuratora, przyzna na jego żądanie stosowne wynagrodzenie za sprawowanie kurateli. Inną instytucją, aczkolwiek o tej samej nazwie, jest kurator ustanawiany na podstawie przepisów prawa karnego - osoba wyznaczona przez sąd do sprawowania dozoru nad skazanym. Kurator nieletniego jest osobą wyznaczoną przez sąd dla nieletnich, sprawującą dozór nad nieletnim, który popełnił przestępstwo przed 17 rokiem życia.
22. Obowiązki Kuratora
Wykonuje zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym i profilaktycznym w stosunku do podopiecznych oddanych pod nadzór (dozór) przez orzeczenie sądowe.
Jego zadania obejmują:
organizowanie i kontrolowanie pracy kuratorów społecznych, a także instytucji społecznych oraz osób sprawujących dozory;
organizowanie szkoleń kuratorów społecznych;
analizowanie sprawozdań składanych przez kuratorów społecznych z powierzonych im dozorów;
udzielanie pomocy kuratorom społecznym co do metod i form oddziaływania wychowawczego;
bezpośrednie sprawowanie dozorów (lub nadzorów), zwłaszcza w sprawach trudnych;
współdziałanie ze szkołami i instytucjami zajmującymi się wychowaniem, leczeniem oraz udzielającymi pomocy podopiecznym;
współpracowanie ze służbą penitencjarną zakładów karnych oraz pracownikami pedagogicznymi zakładów poprawczych i placówek opiekuńczo- wychowawczych;
przeprowadzanie na zlecenie sądu wywiadów środowiskowych;
współpracowanie z zakładami pracy, w których wykonywana jest nieodpłatnie dozorowana praca w ramach ograniczenia wolności;
kontrolowanie wykonywania innych obowiązków nałożonych na skazanego przez sąd;
współdziałanie w organizowaniu i świadczeniu pomocy postpenitencjarnej;
udzielanie podopiecznym pomocy w organizowaniu nauki, pracy i czasu wolnego;
sprawowanie kontroli nad wykonywaniem obowiązków przez rodziców, których władza rodzicielska została ograniczona w inny sposób niż ustanowienie nadzoru kuratora;
udzielanie pomocy nieletnim zwalnianym z zakładów o charakterze wychowawczym i poprawczym oraz opuszczającym rodziny zastępcze;
bezpośrednie kierowanie lub nadzorowanie pracy kuratorskich ośrodków pracy z młodzieżą.
23. Kodeks spółek handlowych
Kodeks handlowy wymienia cztery spółki prawa handlowego: spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna. Przepisy kodeksu handlowego bardzo szczegółowo opisują zasady, które dotyczą określenia firmy. Firma Użycie firmy może polegać między innymi na: oznaczeniu siedziby podmiotu gospodarczego oraz miejsca prowadzenia jego działalności i na umieszczeniu firmy na wszelkich dokumentach handlowych (rachunkach, zamówieniach, itp.). Prawo do firmy podlega ochronie sądowej. Naruszenie prawa do firmy jest nie tylko bezprawne posługiwanie się firmą ale również posługiwanie się firmą, której określenie może wprowadzić w błąd co do tożsamości tej firmy. Jedynym wyjątkiem od tej zasady ochrony firmy jest umowa franchisingu (umowa nienazwana), która może upoważnić inny podmiot gospodarczy lub osobę do czasowe-go używania firmy
24. Umowa spółek handlowych
Regulowane przepisami kodeksu handlowego. zalicza się do nich: jawną, komandytową, z o.o. powstają w drodze umowy.
Procedura zawierania umów. W obowiązujących przepisach KC wydzielono 3 główne sposoby zawierania umów:
a) poprzez złożenie oferty,
b) w drodze przetargu,
c) poprzez rokowania.
Ad a). Ofertowe zawarcie umowy.
Oferta polega na złożeniu oświadczenia drugiej stronie o zamiarze zawarcia umowy. W ofercie należy ponadto określić istotne postanowienia i oznaczyć termin, w ciągu którego oczekiwać będziemy odpowiedzi.
Ad b). Zawarcie umowy w drodze przetargu.
Generalnie kodeks cywilny dopuszcza dwie formy przetargu: ustny i pisemny.
- Przetarg ustny – oferta złożona w toku przetargu ustnego przestaje wiązać gdy inny licytant złoży ofertę korzystniejszą albo przetarg zostanie zamknięty bez wybrania którejkolwiek z ofert, chyba że w warunkach przetargu zastrzeżono inaczej. Chwilę zawarcia umowy przetargu ustnego jest wybranie najkorzystniejszej oferty.
- Przetarg pisemny – oferta złożona w toku przetargu pisemnego przestaje wiązać, gdy została wybrana inna oferta lub gdy przetarg został zamknięty bez wybrania którejkolwiek z ofert, chyba że w warunkach przetargu zastrzeżono inaczej.
Ogłaszający przetarg ma obowiązek powiadomić niezwłocznie uczestników przetargu o jego wynikach lub zamknięciu przetargu bez dokonania wyboru. Powiadomienie wymaga pisma lub ogłoszenia w taki sposób, w jaki nastąpiło ogłoszenie przetargu.
Ad c). Umowa zawierana poprzez rokowania.
Umowa zawierana jest przede wszystkim w trybie ofertowym. W praktyce dochodzi do zawarcia umów również drogą rokowań. Tak zwany rokowaniowy tryb zawarcia umowy. Celem rokowań jest wzajemne oddziaływania jednej strony na drugą dla ustalenia każdego elementu umowy.
25. Spółka osobowa
Spółkę osobowa cechuje:
- majątkowa odpowiedzialność za zobowiązania spółki
- osobiste prowadzenie spraw spółki
- nie posiada osobowości prawnej , może we własnym imieniu nabywać prawa
26. Spółka kapitałowa
Spółki kapitałowe posiadają:
-osobowość prawną
- odpowiadają za swoje zobowiązania wł. Majątkiem z wyłączeniem osobistej odpowiedzialności wspólnmików
Powstaje dzięki kapitałowi wniesionemu przez wspólników. egzystencja spółki oparta jest na wyodrębnionym majątku: wkładzie wspólników i uzyskanych dochodach. majątek spółki nie należy do wspólników. w razie plajty ryzykują tylko to co do niej włożyli. ma osob.prawną. podwójnie opodat. od osoby pr., i od dochodu własnego. typy sp. kapit: akcyjna i z o.o.
27. Stosunki majątkowe w spółce jawnej
Za zobowiązania spółki jawnej odpowiada wobec wierzycieli każdy wspólnik bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Odpowiedzialność taka istnieje pomimo wydzielenia odrębnego majątku spółki. Każdy ze wspólników musi liczyć się z tym, że wierzyciel spółki może skierować swe roszczenia przeciwko niemu (nawet w pierwszej kolejności). Wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku, lub każdego z osobna, zależnie od tego jaką metodę uzna za najlepszą z punktu widzenia zaspokojenia swych roszczeń.
28. Spółka Cywilna
Spółki cywilne - to umowa zawarta m-dzy co najmniej 2 osobami, które zobowiązują się do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego wyposażając spółkę w środki działania w szczególności wkładu. 3 części składowe:
1. umowa – spółka nie jest żadnym tworem organizacyjnym to jest umowa, to porozumienie,
2. ta umowa zawierana jest by osiągnąć zamierzony cel gospodarczy (nie może być tworzona dla innych celów niż gospodarcze),
3. środki czyli wkład, dążenie do celów musi być uregulowane poprzez wyasygnowanie określonych środków pieniężnych.
Umowę spółki cywilnej może zawrzeć każdy.
Przedmiot wkładu:
1. pieniądz,
2. własność lub inne prawo majątkowe,
3. praca własna wspólników.
Umowa spółki cywilnej może być zawarta na piśmie i ma ona tylko charakter dowodowy, może być zawarta ustnie nie rodzi to żadnych negatywnych skutków, nie trzeba pisemnej umowy żeby powstała ale w razie roszczeń sądowych umowa pisemna jest konieczna.
Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą nie jest nigdzie rejestrowana. Przedsiębiorcą są wspólnicy nie spółka, wszystko to co jest przedmiotem wkładu staje się współwłasnością łączną wkładu nie podzielną (przestaje być łączna gdy następuje zniesienie spółki) nie ma ajątku spółki.
Spółka osobowa prawa cywilnego
Uregulowana w k.c. ( w księdze trzeciej k.c. art.860-875 )
Prawno-ustrojowa forma prowadzenia działalności gospodarczej.
( nie może być inna np.: charytatywna )
Dla przedsiębiorstw małych i średnich.
( bo tu spółki cywilne, a handlowe do większych ), ale też mogą być konsorcja.
Może być w obrocie wewnętrznym i międzynarodowym.
Prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu art.2 ust.1 ustawy o działalności gospodarczej i będąc wówczas przedsiębiorcę w rozumieniu art.2 ust.2 posiada zdolność sądową ( i upadłościową ).
Nie ma podmiotowości prawnej, więc nie ma zdolności prawnej ( cecha normatywna ), ani zdolności do czynności prawnych.
Posiada uproszczoną strukturę organizacyjną, umożliwiającą każdemu wspólnikowi wpływ na działalność gospodarczą i jej kontrolę.
Wkłady - art.861 paragraf 1 k.c. wkład wspólnika może być pieniężny, rzeczy ruchome, nieruchomości, prawa majątkowe pod warunkiem, że są zbywalne ( dzierżawa patent, użytkowanie wieczyste, licencja ), świadczenie określonych usług np. świadczenie pracy pośrednictwo itd.
Wysokość wkładów powinna być określona w umowie. Jeżeli nie określą to wkłady są jednakowe ( domniemanie ). Można podwyższyć wkłady - wymaga to uchwały wszystkich wspólników na piśmie dla celów dowodowych.
Obowiązek wniesienia wkładu musi wyra¼nie wynikać z umowy. Spółka może istnieć bez wkładów - będzie oparta na kredycie.
STOSUNKI MAJ¡TKOWE W SPÓ£CE:
Z momentem zawarcia umowy w spółce cywilnej powstaje, odrębny od majątku osobistego poszczególnych wspólników, majątek wspólny każdego z nich objęty tzw. współwłasnością łączną, opartą na zasadzie niepodzielności ( tzw. prawo niepodzielnej ręki ).
Nie da się wyodrębnić poszczególnych udziałów. Każdy z właścicieli ma niepodzielne prawo do całości i poszczególnych elementów jak pozostali.
Nie można rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników, ani w składnikach tego majątku i to zarówno w stosunku do osoby trzeciej, jak i na rzecz wspólnika. Odnosi się to jednak tylko do okresu trwania umowy spółki cywilnej w stosunku do tego wspólnika.
Skutkiem powstania współwłasności łącznej w momencie zawarcia umowy spółki cywilnej jest to, że:
a. Wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku w czasie trwania spółki.
b. Majątek wspólny lub jego składniki są niedostępne dla osobistych wierzycieli wspólnika.
Wspólnik może rozporządzać prawami, które będą mu przysługiwały w stosunku do spółki z momentem jego wystąpienia lub rozwiązania umowy spółki. Może wtedy domagać się podziału majątku wspólnego mimo, że pozostali wspólnicy prowadzą dalej działalność w ramach spółki cywilnej.
Występując może domagać się prawa do udziału w zyskach. Przysługiwać mu będzie również roszczenie o zwrot wkładu lub jego równowartości.
W czasie trwania spółki możliwe jest rozporządzanie przez wspólnika jego udziałem pod warunkiem zawieszającym, którym będzie ustanie spółki.
DO MAJ¡TKU SPÓ£KI WCHODZI:
• wniesione przez wspólnika wkłady
• dochody uzyskiwane przez spółkę
• wszelkie wierzytelności i roszczenia o wniesienie wkładów.
NIE WCHODZI DO MAJ¡TKU:
• wkłady polegające na świadczeniu usług, a także roszczeń o ich wniesienie.
Wspólnik może żądać wypłaty i podziału zysków dopiero po rozwiązaniu spółki. ( wyj. gdy spółka została zawarta na czas dłuższy i wówczas wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysku z końcem każdego roku obrachunkowego ) - tylko wtedy gdy cel jest zarobkowy.
ZYSK - wartość o którą zwiększył się majątek spółki w momencie rozwiązania lub na koniec roku obrachunkowego ( obrotowego ) po odliczeniu wkładów i zobowiązań, wydatków poniesionych z majątku wspólnego. Osiągnięcie zysku nie musi być celem spółki cywilnej.
Udział w zyskach i stratach powinien być określony w umowie. Jeżeli nie będzie, każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i stratach ( w tym samym stosunku ) bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Wspólnika można zwolnić od obowiązku pokrywania strat, ale nie można go pozbawić prawa do zysku. Straty nie można utożsamiać ze zwolnieniem od odpowiedzialności za zobowiązania spółki na zewnątrz
PROWADZENIE SPÓ£KI I JEJ REPREZENTACJA:
PROWADZENIE:
• podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących działalności spółki, zarządzanie wewnętrznymi sprawami spółki.
• każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki
• każdy wspólnik może bez uchwały pozostałych wspólników prowadzić sprawy które nie przekraczają zwykłych czynności spółki.
• gdy przed zakończeniem sprawy w ( ramach zwykłego zarządu ) choćby jeden ze wspólników sprzeciwiał się jej prowadzeniu wówczas potrzebna jest uchwała wszystkich wspólników.
• ponad zwykły zarząd potrzebna jest uchwała wspólników.
• każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników wykonać czynność nagłą, której zaniechanie mogłoby narazić spółkę na niepowtarzalne straty.
REPREZENTACJA:
• gdy spółka występuje na zewnątrz wobec osób trzecich - wykonywania czynności prawnych na rzecz spółki.
• w braku odpowiednich postanowień umowy lub uchwały wspólników, każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach w jakich jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki.
• można powierzyć reprezentowanie osobom trzecim jednomyślną uchwałą wspólników, odwołać może każdy.
ODPOWIEDZIALNOŁć WSPÓLNIKÓW ZA ZOBOWI¡ZANIA SPÓ£KI:
• art.864 k.c.
• za zobowiązania spółki wspólnicy są odpowiedzialni solidarnie - tzn., że każdy ze wspólników odpowiada za zobowiązania spółki w całości.
• odpowiedzialność solidarna - wybór należy do wierzyciela ( od ilu i od kogo zażąda zwrotu długu )
• wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym.
29. Subodpowiedzialność w odpowiedzialności wspólnika w sp. jawnej
ODPOWIEDZIALNOŁć ZA ZOBOWI¡ZANIA SPÓ£KI:
• za takie zobowiązania każdy wspólnik odpowiada wobec wierzycieli całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Zasada ta obowiązuje także w razie ogłoszenia upadłości spółki.
• wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki w sposób bezpośredni nieograniczony.
• kto przystępuje do już istniejącej spółki odpowiada także za zobowiązania powstałe przed jego przystąpieniem.
Pozycja prawna spółki jawnej w obrocie gospodarczym.
Spółka jawna jest spółką, która prowadzi we wspólnym imieniu przedsiębiorstwo zarobkowe w większym rozmiarze. Oznacza to zawężenie przedmiotu działalności spółki jawnej w stosunku do spółki cywilnej. Spółka cywilna mogła prowadzić każdą działalność gospodarczą, również niezarobkową, może też być powołana do prowadzenia działalności w wąskim zakresie, nawet w celu przeprowadzenia pojedynczej transakcji. Spółka jawna z założenia powołana jest do prowadzenia przedsiębiorstwa zarobkowego w szerszym zakresie.
Zasady odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki jawnej.
Za zobowiązania spółki jawnej odpowiada wobec wierzycieli każdy wspólnik bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Odpowiedzialność taka istnieje pomimo wydzielenia odrębnego majątku spółki. Każdy ze wspólników musi liczyć się z tym, że wierzyciel spółki może skierować swe roszczenia przeciwko niemu (nawet w pierwszej kolejności). Wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku, lub każdego z osobna, zależnie od tego jaką metodę uzna za najlepszą z punktu widzenia zaspokojenia swych roszczeń.
30. Prokura
Jest rodzajem pełnomocnictwa , jakie może być udzielone przez spółki prawa handlowego, podobnie jak pełnomocnictwo regulowane jest przepisami kodeksu handlowego i nie stwarza obowiązku działania po stronie prokurenta. Daje ona jedynie upoważnienie do działania w imieniu spółki. Od zwykłego pełnomocnictwa rożni się szerszym zakresem możliwości dokonywania decyzji, upoważnia do wszystkich decyzji sądowych i poza sądowych ( np.: kontrola towaru , odbiór towaru)
Prokury udziela spółka przez pisemne upoważnienie, nie może ona być przeniesiona z jednej osoby na drugą i może ona być a każdej chwili odwołana przez spółkę, wszystkie zmiany dotyczące prokury muszą być odnotowane w rejestrze.
31. Spółka partnerska
Grupuje przedstawicieli wolnych zawodów: adwokatów, lekarzy, architektów. każdy z partnerów odpowiada wobec klientów za usługi świadczone osobiście lub przez niego nadzorowane.(adwokat za aplikantów).regul. kodeksem cyw. potrzebny jest akt notarialny i wpis do rejestru(firma, adres, przed. działal. partnerzy, okreś. wolnego zawodu: adwokat, architekt, lekarz, radca pr.)
32. Spółka komandytowa
Kopmlementariusz – odpowiada za zobowiązania s-ki całym swoim majątkiem bez ograniczeń,
Komandytariusz – odpowiada za długi s-ki tylko do wysokości sumy komandytowej.
Powstaje ona na skutek umowy m-dzy co najmniej dwoma wspólnikami, przynajmniej jeden musi odpowiadać za zobowiązania s-ki bez ograniczeń, drugi tylko co do wysokości sumy komandytowej.
Umowa s-ki musi być zawarta koniecznie z formie aktu notarialnego.
Umowa powinna zawierać:
1. określenie stron,
2. firmę s-ki (nazwisko i co najmniej pierwszą literę imienia komplementariusza, nie może znale¼ć się w nazwie firmy nazwisko komandytariusza),
3. wskazanie wysokości sumy komandytowej i wkładu komandytariusza.
Spółka powstaje w momencie wpisu do rejestru handlowego (wpis ten ma charakter konstytutywny – prawo twórczy), samo zawarcie umowy notarialnej nie wystarczy.
Do rejestru wpisujemy dane z art. 79 KH:
1. firmę, siedzibę, adres przedsiębiorstwa, nazwiska
2. przedmiot wkładu każdego komandytariusza, zaznaczając przy tym w jakiej części został wniesiony
3. ewentualność zwrotu wkładów
4. wysokość sumy komandytowej
5. zmiany tych danych.
To jest powstanie pierwotne.
Powstanie następcze w wyniku przekształcenia (modyfikacji) s-ki jawnej (występuje gdy):
1. dotychczasowy wspólnik w s.j. otrzymuje status komandytariusza
2. nowy wspólnik przystępuje do s-ki i otrzymuje status komandytariusza
modyfikacja s.j. następuje na żądanie spadkobiercy wspólnika w s.j.
Przedmiot wkładu:
1. pieniądze
2. własność i inne prawa
3. ustanowienie użytkowania na rzecz s-ki
4. praca na rzecz s-ki
Struktura majątkowa s.k.
Wszyscy wspólnie odpowiadają solidarnie za zobowiązania s-ki swoimi majątkami i majątkami s-ki, z tym że odpowiedzialność komandytariusza jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej.
Suma komandytowa – to oznaczona kwota pieniężna wpisana do rejestru handlowego, do wysokości której komandytariusz odpowiada wobec osób trzecich za długi s-ki. Wysokość tej sumy jest ustalana umownie przez wspólników. Nie jest określona minimalna wartość tej sumy. Funkcją sumy komandytowej jest uwiarygodnienie zdolności kredytowej s-ki oraz zapewnienie zaspokojenia wierzycieli.
Suma komandytowa może być różna u wszystkich wspólników i nie ma domniemania, że są one równe. Można ją podwyższyć lub obniżyć nie jest ona stała (należy to też wpisać do rejestru) wymaga to zawarcia umowy wszystkich wspólników w formie aktu notarialnego.
• Wkład komandytariusza i jego relacja do sumy.
Wkład komandytariusza nie jest tożsamy z sumą komandytową. Wkład komandytariusza może być równy, niższy lub wyższy sumie komandytowej. W zależności od tego jest on wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do majątku s-ki (np. wkład 15tys. suma komandytowa20tys. on odpowiada w wysokości 5tys.).
Wkład komandytariusza powinien być efektywnie wniesiony (mieć pokrycie) i mieć rzeczywistą wartość, która pozwoli na pokrycie długów s-ki.
• Udział w zyskach i stratach.
Umowa powinna określać udział w zyskach i stratach s-ki, a jeżeli tak nie jest komandytariusz uczestniczy w stratach tylko do wysokości wniesionego wkładu.
Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach. Wspólnik który wniósł pracę nie uczestniczy w stratach.
W drodze umowy można też innych wspólników zwolnić z uczestnictwa w stratach.
• Prowadzenie spraw s-ki i jej reprezentacja.
Prowadzenie spraw s-ki odnosi się do sfery wewnętrznej s-ki i jest to dokonywanie czynności faktycznych i prawnych związanych z bieżącą działalnością s-ki.
Prawo prowadzenia spraw s-ki przysługuje jej komplementariuszom.
Komandytariusz nie ma prawa i obowiązku prowadzenia spraw s-ki, chyba że umowa stanowi inaczej.
W przypadku spraw przekraczających zakres zwykłych czynności potrzebna jest zgoda wszystkich wspólników.
• Reprezentacja s-ki .
Reprezentacja s-ki to uprawnienie do dokonywania czynności prawnych z osobami trzecimi ze skutkiem dla s-ki. Przysługuje ono komplementariuszom z faktu, że jest wspólnikiem.
Komandytariusz może ją reprezentować z mocy pełnomocnictwa (musi mieć pełnomocnictwo ogólne lub prokurę – wymaga to wpisu do rejestru). Komandytariusz musi ten fakt ujawnić przy reprezentacji (dokonując czynności prawnych).
• Rozwiązanie s-ki komandytowej (wg przep. s.j.) art112 KH
1. s-ka może być rozwiązana z przyczyn przewidzianych w umowie
2. W każdym czasie za zgodą wszystkich wspólników (forma aktu notarialnego)
3. Łmierć wspólnika (nie koniecznie)
4. Ogłoszenie upadłości s-ki powoduje jej rozwiązanie
5. Ogłoszenie upadłości wspólnika (nie koniecznie)
6. Wypowiedzenie umowy przez wspólnika ( nie koniecznie)
7. Wyrok sądu z ważnych powodów (np. nieuczciwość wspólnika, niemożność wniesienia wkładu, niemożność osiągnięcia celu s-ki)
8. Sytuacja gdy zostali w s-ce sami komandytariusze
S-ka istnieje nadal mimo zaistnienia przyczyn jej rozwiązania przewidzianych w umowie gdy prowadzi nadal swoją działalność za zgodą wszystkich wspólników.
Likwidacja s-ki (nie jest to obligatoryjne) nie przeprowadza się jej gdy wszyscy wspólnicy umówili się o inny sposób zakończenia działalności s-ki.
33. Spółka komandytowo-akcyjna
Działalność spółki komandytowo- akcyjnej uregulowana została w art. od 125 do 150 w KSH.
Sp. koman-akcyjna jest sp. osobową umożliwiającą prowadzenie przedsiębiorstwa po własną firmą w której zobowiązani spółki wobec wierzycieli odpowiada bez ograniczenia co najmniej jeden wspólnik komplementariusz i co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariszem.
Firma sp. koman-akcyjna powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz oznaczenie sp. k.a. ;dopuszczalny jest skrót „S.K.A”powinna zwierać :
Pełne oznaczenie firmy tej osoby prawnej z dodatkiem „S.K.A” Akcjonarisz nie może występować w firmie spółki „S.K.A.” powstaje z chwilą wpisu jej do rejestru. Założycielami spółki są osoby podpisujące statut. Kapitał zakładowy spółki „ S.K.A” powinien wynosić 50.000 zł.
Komplementariusz wykonuje wszystkie obowiązki menagerskie ale może również wnieść wkład do spółki ( np.: na kapitał zakładowy lub na inne fundusze). Pozbawienie komp. prawa prowadzenia spraw s-ki określają rygory:
- potrzebna jest zgoda wszystkich pozostałych komplementariuszy
- konieczna jest zmiana statusu
Akcjonariusz nie ponosi odp. za zobowiązania spółki, może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.
34. Spółka Z o.o.
Spółka z.o.o. – spółki te tworzone są tylko dla celów gospodarczych.
a) dla powstania spółki i uzyskania przez nią osobowości prawnej niezbędne jest:
- zawarcie umowy spółki
- wniesienie całego kapitału zakładowego
- powołanie władz spółki
- rejestracja w sądzie
b) umowa spółki z.o.o. pod rygorem nieważności zawierana jest w formie aktu notarialnego. W umowie należy określić nazwę, siedzibę, przedmiot jej działania, czas trwania, wysokość kapitału zakładowego, postanowienie czy wspólnik może mieć jeden czy kilka udziałów oraz liczbę i wysokość udziałów objętych przez poszczególnych wspólników. Do zmian umowy spółki potrzebna jest również forma aktu notarialnego.
c) Zgłaszając do rejestru spółkę z.o.o. należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu że przejście wkładów niepieniężnych na spółkę z chwilą wpisania do rejestru jest zapewnione a także:
- umowę spółki
- wykaz władz spółki z wyszczególnieniem ich składu osobowego
- listę wspólników
- określenie liczby i wysokości udziałów każdego wspólnika
d) spółki z.o.o. mogą być tworzone przez jedną lub więcej osób jeśli spółka tworzona jest przez jedną osobę to wykonuje ona wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników.
e) Kapitał spółki z.o.o. dzieli się na udziały w równej lub nierównej wysokości. Kapitał zakładowy wynosi obecnie minimum 4 tyś PLN, zaś wysokość udziału nie może być mniejsza niż 50 PLN. Gdy wspólnik pokrywa swój udział w spółce wkładami niepieniężnymi wówczas osobę tego wspólnika przedmiot wkładu zwany aportem oraz liczbę i wysokość przyznanych w zamian udziałów należy wymienić w umowie spółki.
f) Posiadanie udziału daje wspólnikowi prawo do udziału w zysku, który dzieli się proporcjonalnie w stosunku do udziałów.
g) Podstawowe organy spółki z.o.o. to:
- zarząd i zgromadzenie wspólników, z tym że umowa spółki może ustanowić radę nadzorczą lub komisję rewizyjną lub obie te władze.
W spółkach w których kapitał zakładowy przewyższa kwotę 25 tyś zł, a wspólników jest więcej niż 50 – rada nadzorcza lub komisja rewizyjna powinny być ustalone gdy jednak ustanawia się jeden z tych organów można wyłączyć indywidualną kontrolę wspólników.
h) rada nadzorcza (komisja rewizyjna) sprawuje nadzór nad działalnością spółki a zwłaszcza bada: bilans, rachunek strat i zysków, sprawozdanie zarządu i jego wnioski odnośnie pokrycia strat i podziału zysków. W wyniku tych badań rada nadzorcza składa pisemne sprawozdanie na dorocznym zwykłym zgromadzeniu wspólników.
i) Zgromadzenie wspólników jest organem uchwałodawczym, rozpatruje sprawozdanie i bilans zarobków za rok ubiegły, podejmuje uchwały o podziale zysku lub pokrycia strat.
j) Rozwiązanie spółki z.o.o. następuje w szczególności:
- z przyczyn przewidzianych w umowie
- w skutek uchwały wspólników spółki o rozwiązaniu spółki
- w razie ogłoszenia upadłości spółki.
Spółki rozwiązywane przechodzą w stan likwidacji która ma na celu zakończenie jej spraw a również zabezpieczenie wierzycieli.
35. Do powstania spółki z o.o. potrzebna jest
1. zawarcie umowy spółki (w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności)
- Powinna zawierać Firmę i siedzibę spółki
- Przedmiot działalności
- Określenie działalności spółki
2. wniesienie całego kapitału zakładowego (różnica w stosunku do spółki akcyjnej)
3. ustanowienie władz spółki (ta czynność nie jest niezbędna, kiedy władze zostały ustalone w umowie)
4. wpis do Rejestru Handlowego. Przez zarejestrowanie spółka nabywa osobowość prawną › wpis ma charakter konstytutywny.
W czasie 6 miesięcy od daty zawarcia umowy zgłaszamy do zarejestrowania. Jeżeli tego nie dokonamy to umowa traci moc
obowiązującą. Majątek początkowy spółki powinien wynosić 500.000 zł.
36. Ograniczenia spółki z o.o.
37. Odpowiedzialność członków zarządu-
W£ADZE SPÓ£KI
zgromadzenie wspólników
rada nadzorcza i komisja rewizyjna
zarząd spółki
• Zarząd jest organem wykonawczym spółki:
o reprezentowanie spółki
o oprowadzenie jej spraw.
• Zarząd może być jednoosobowy lub wieloosobowy.
• Do zarządu mogą być powoływani wspólnicy jak i osoby spoza ich granic.
• Umowa decyduje kto ustanawia członków zarządu, jeśli umowa nie stanowi to ustanawiają wspólnicy uchwałą. Członkowie zarządu mogą być w każdej chwili odwołani.
• Zarząd reprezentuje spółką w sądzie i poza sądem. Prawo członka zarządu do reprezentowania rozciąga się na wszystkie czynności sądowe i poza sądowe związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa handlowego, w tym również zbywania i obciążania nieruchomości, a także ustanowienie i odwoływanie prokury.
• W zarządzie wieloosobowym, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli brak jest postanowień umowy, wówczas w zakresie reprezentacji czynnej wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu bąd¼ jednego członka zarządu z prokurentem.
PROWADZENIE SPRAW SPÓ£KI (jeżeli umowa nie stanowi inaczej):
1. Każdy członek ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki
2. Samodzielnie może prowadzić czynności nie przekraczające zakresu zwykłych czynności spółki, ponad zwykły zarząd - uchwała wspólników, bezwzględna większość głosów
3. Ustanowienie prokury wymaka zgody wszystkich członków zarządu ( odwołać może każdy członek ).
Może być Rada nadzorcza lub komisja rewizyjna albo obie rady łącznie, bo organy kontrolne są fakultatywne - nie muszą występować. ( muszą, gdy kapitał 25 tys. i 50 wspólników )
Rada nadzorcza - przynajmniej 3 członków wybieranych uchwałą wspólników. Umowa spółki może ustanowić inny sposób powołania rady. Powołuje się ją na rok, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Członkowie rady mogą być w każdej chwili odwołani.
Komisja rewizyjna - składa się przynajmniej z 3 członków powoływanych i odwoływanych na tych samych zasadach co członkowie rady nadzorczej.
Zgromadzenie wspólników
• najwyższy organ w spółce
• uchwały wspólników zapadają na zgromadzeniu wspólników ( bez odbycia zgromadzenia mogą być podjęte jeśli wszyscy wspólnicy wyrażają na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być podjęte, bąd¼ też wyrażą zgodę na pisemne głosowanie.
• może być zwyczajne i nadzwyczajne:
zwyczajne- w ciągu 6 m-cy po upływie każdego roku obrotowego. Jego przedmiotem jest:
o Rozpatrzenie i zatwierdzenie bilansu oraz rachunku zysków i strat za rok ubiegły.
o Podjęcie uchwały o podziale zysków lub pokryciu strat o ile umowa spółki o ile umowa spółki przekazuje to do kompetencji zgromadzenia wspólników. ( art..221 )
o Udzielenie władzom spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków ( w tych sprawach nie wolno głosować pisemnie - głosowanie osobiste ).
o Sprawy inne.
nadzwyczajne
o ( art.224 ) zwołuje się w przypadkach oznaczonych w k.h. lub umowie spółki, a ponadto, gdy właściwy organ lub osoba uprawniona do zwołania zgromadzenia uzna to za wskazane.
o zgromadzenie zwołuje zarząd spółki, a w pewnych przypadkach Rada Nadzorcza lub Komisja Rewizyjna. Ponadto umowa spółki może przyznać takie uprawnienie innym osobom.
38. Spółka Akcyjna
Dla prowadzenia dużych przedsiębiorstw ,banków , tow.ubezpiecz. gdyż gromadzi wielki kapitał. oparciem jest kapitał zakładowy w wys. min. 100 tys. zł. podzielony na udziały zwane akcjami, które są ułamkową częścią kapitału akcyjnego. podlega wpisowi do rejestru handlowego i od momentu wpisu staje się osobą prawną. osoby podpisujące statut (kształtuje ustrój) są założycielami sp. za zobowiązania odpowiada tylko swoim majątkiem. Majątek podstawowy ( zakładowy) 1mln zł.
39. Treść statusu spółki S.A
Podstawowym dokumentem regulującym prawa każdej spółki akcyjnej jest jej statut spółki akcyjnej. W systemach państw zachodnioeuropejskich przepisy regulują umowy założycielskie oraz tzw. statusy. Status spółki powinien:
- być sporządzony w formie aktu notarialnego
- pod rygorem nieważności
- osoby podpisujące statut powinny być założycielami spółki
- założycieli powinno być mim. 3 ( wyjątek kiedy założycielem jest państwo)
- nazwę firmy
- adres i siedzibę spółki
- przedmiot przedsiębiorstwa
- czas trwania spółki
- wysokość kapitału akcyjnego , sposób jego zebrania, nominalną ilość akcji , czy są imienne czy na okaziciela, ilość akcji poszczególnych rodzajów, przywiązanie do ich uprawnienia,
- ilości i rodzaje tytułów uczestnictwa w dochodach
- Powstanie spółki wiąże się z zebraniem kapitału akcyjnego ( nie można tego utożsamiać z kapitałem spółki)
- Kapitał zakładowy może być pokryty gotówką, wkładami niepieniężnymi , min . część wkładu spółki musi wynosić ¼ części wartości nominalnej każdej akcji.
-
40. Prawa i obowiązki akcjonariusza
Podstawowym obowiązkiem akcjonariusza jest dokonanie pełnej wpłaty należności, przepisy , jest jednak możliwość wydawania akcji po wpłaceniu 25% ( szczegóły przewidziane są w statucie spółki
Podstawowym majątkowym uprawnieniem każdego akcjonariusza jest prawo do zysku spółki przeznaczonym przez walne zgromadzenie do podziału, zysk dzieli się w stosunku do nominalnej wartości akcji.
Jedna akcja daje jeden głos na zgromadzeniu walnym.
41. Rozwiązanie spółki z o.o.
• przewidziane w samej umowie spółki ( np. gdy zawarta na czas określony lub dla osiągnięcia celu gospodarczego )
• uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki ( stwierdzone protokołem notarialnym tak, jak umowa spółki ) podobnie w przeniesieniu spółki za granicę
• ogłoszenie upadłości spółki
• wyrok sądu o rozwiązaniu spółki
• i inne
Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji ( obligatoryjne ) W czasie likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną. Firma spółki jest ta sama tylko z dodatkiem "w likwidacji"
LIKWIDATOR:
• członkowie zarządu ( zarządzenie, ustawa k.h. ), chyba, że umowa spółki bąd¼ uchwała wspólników wskazuje inne osoby.
• gdy sąd orzeka o rozwiązaniu spółki może ustanowić likwidatorów ( sądowych )
PROCEDURA LIKWIDACJI:
• zakończenie bieżących interesów spółki ( bilans likwidacji, spłata zobowiązań itp. )
• w czasie likwidacji prokura wygasa, a nowa nie może być ustanowiona.
• Z momentem zakończenia likwidacji zgłaszają do rejestru handlowego i z wykreśleniem z rejestracji ustaje osobowość prawna.
42. Ogłoszenie upadłości spółki może spowodować
Wyróżniamy skutki co do osoby upadłego i majątku upadłego:
- z chwilą ogłoszenia upadłości upadły traci możliwość zarządzania i rozporządzania majątkiem. Majątek zostaje wydany syndykowi, który przeprowadza jego likwidację
- zobowiązania pieniężne niewymagalne stają się płatne z dniem ogłoszenia upadłości
- postępowanie upadłościowe przeprowadzone jest przez sąd
- ostatnim etapem jest zaspokojenie wierzycieli
Postępowanie upadłościowe ma następujący cel:
• przeprowadzenie likwidacji majątku przedsiębiorcy niewypłacalnego
• równomierny podział uzyskanych w toku postępowania upadłościowego środków pomiędzy wierzycieli upadłego przedsiębiorcy
• możliwość zawarcia układu między upadłym a jego wierzycielami
43. Nietypowe podmioty gospodarcze
45. ¬ródła Prawa handlowego
Działalność gospodarczą regulują dwie ustawy:
2. Ustawa z 23.XII.88r. o działalności gospodarczej (z poprzedniego ustroju) była bardziej liberalna w 88r. Niż po wielokrotnych nowelizacjach w latach 90.
3. Ustawa z 19.IX.99r. – Prawo działalności gospodarczej – obecnie obowiązuje.
Ustawa z 19.IX99r. definiuje działalność gospodarczą jako – zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz polegającą na poszukiwaniu, rozpowszechnianiu i eksploatowaniu surowców, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność ta ma charakter zarobkowy jeśli nie ma zarobku to nie jest to działalność gospodarcza. Wyłączona jest tu działalność rolnicza, zarządzanie własnym majątkiem (gry na giełdzie) nie są działalnością gospodarczą.
Wytwarzanie
Budowanie
Handlowanie zarobek + zorganizowanie + ciągłość
Usługi
Poszukiwanie
Rozpowszechnianie
Eksploatowanie
46. Kartel to
Zmowa przedsiębiorstw z jednej gałęzi w sprawie poziomu cen, wielkości produkcji i podziału rynków zbytu; celem k. jest osiągnięcie zysku wyższego niż w warunkach konkurencji; współcześnie k. są zakazane przez ustawodawstwo antymonopolowe; najbardziej znanym k. jest ...
47. Podmiotem gospodarczym może być
Każdy na równych zasadach (jednakowych) każdy kto ją prowadzi to przedsiębiorca
Osoba fizyczna
Osoba prawna
Spółki handlowe nie posiadające osobowości prawnej (sp. jawna i komandytowa na dzień dzisiejszy)
Wspólnicy spółki cywilnej
Mogą być oddziały i przedstawicielstwa osób zagranicznych na zasadach wzajemności ( nie każde będzie przedsiębiorcą pod warunkiem że prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy)
Przedsiębiorcą na dzień dzisiejszy i na przyszłość nie będą i nie są osoby wykonujące wolne zawody (lekarz prowadzący prywatną praktykę zawodową, prawnik, architekt).
Warunkiem podjęcia działalności gospodarczej jest zarejestrowanie się przedsiębiorcy. Rejestry przedsiębiorców są różne:
Od 01.01.2001r. Rejestr Sądowy, jeśli przedsiębiorca jest osobą fizyczną – rejestracja polega na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Urząd Gminy, od 01.01.2001 będzie to wpis do Rejestru Sądowego. Ustawa z 20.08.97r. o krajowym rejestrze sadowym mówi o tym jak wygląda Krajowy Rejestr Sądowy.
Krajowy Rejestr Sądowy to zbiór informacji ze wszystkich Rejestrów Sądowych od 01.01.2001r. w stosunku do każdego przedsiębiorcy będzie prowadzone identyczne postępowanie rejestrowe.
Rejestr obejmuje 6 działów nowością w rejestrze jest:
4. dział w którym zapisywane będą wszelkie obciążenia przedsiębiorcy (kredyty, zobowiązania kontraktowe),
5. dział w którym wykazuje się udziałowców i akcjonariuszy spółki,
6. dział w którym ujawnia się wszelkie dane dotyczące zarządu przedsiębiorca (typy syndyk, likwidator, kurator).
Wymogi stawiane podmiotom podejmującym działalność gospodarczą:
Na podmiotach podejmujących i prowadzących działalność gospodarczą spoczywają następujące obowiązki:
Niektóre z nich mają charakter uniwersalny i odnoszą do każdego gospodar. Inne zaś mają charakter szczególny i obciążają jedynie podmioty konkretnego rodzaju działalności gospodarczej.
I grupa (o charakterze uniwersalnym) chodzi o następujące obowiązki:
a) zgłaszanie do ewidencji gospodarczej lub rejestracja podmiotu gospodarczego;
b) zgłoszenie do rejestru specjalnych (REGON), rejestracji podatkowej, rejestracji ZUS;
c) założenie rachunku bankowego – w celu przechowywania środków pieniężnych i dokonywania rozliczeń finansowych;
d) prowadzenie rachunkowości;
e) oznaczenie siedziby i miejsca prowadzenia działalności oraz oznakowanie wyrobów wprowadzonych do obrotu;
f) spełnienie warunków prowadzenia działalności gospodarczej związanych z ochroną życia i mienia;
g) spełnienie warunków działalności gospodarczej związanych z przepisami budowlanymi, sanitarnymi, przeciwpożarowymi i ochrony środowiska;
h) spełnienie wymogów związanych z zapewnieniem działalności gospodarczej, odpowiedniej klasyfikacji zawodowej.
48. System ewidencji podmiotów gospodarczych to
Podejmowanie działalności gospodarczej na podstawie zgłoszenia do ewidencji:
W ustawie o działalności gospodarczej (art.8 &1) przyjęto zasadę, że podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej – wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. W pewnych sytuacjach (art. 9, art. 10 pkt 1 ) zgłoszenie do ewidencji ma charakter fakultatywny i staje się uprawnieniem podmiotu gospodarczego (uboczne zajęcia zarobkowe).
Ustawa wymaga, aby zgłoszenie do ewidencji zawierało (art. 16 str. 1):
a) oznaczenie przedsiębiorstwa i jego siedziby (miejsca zamieszkania, a w razie ustanowienia pełnomocników do dokonywania czynności prawnej w imieniu podmiotu gospodarczego również ich imiona i nazwiska);
b) określenie przedmiotu działalności gospodarczej;
c) wskazanie miejsca wykonywania działalności gospodarczej;
d) wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, konkretny miesiąc, dzień i rok.
Zgodnie z ustawą z dnia 08.03.1990 o samorządzie terytorialnym organem ewidencyjnym stał się wójt lub burmistrz (prezydent miasta) ponieważ tylko oni wydają decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.
Organem wyższego stopnia wobec organów ewidencyjnych jest wojewoda.
Zaświadczenie o dokonaniu wpisu do ewidencji jest przekazywane właściwemu wg miejsca położenia podmiotu gospodarczego organowi podatkowemu (urzędowi skarbowemu) oraz oddziałowi ZUS.
W art. 19 ustawy o działalności gospodarczej przewiduje się instytucję wykreślenia wpisu o działalności gospodarczej. Wykreślenia dokonuje się w drodze decyzji administracyjnej w terminie określonym w tej decyzji, w następujących sytuacjach:
a) rezygnacja z prowadzenia działalności gospodarczej;
b) wykreślenie wpisu z ewidencji w skutek podjęcia przez sąd prawomocnego orzeczenia zakazującego osobie fizycznej prowadzenia działalności gospodarczej objętej wpisem;
c) wykreślenie z ewidencji wtedy, gdy organ ewidencyjny dokonał go z naruszeniem prawa.
W art. 9 &1 – zastosowanie zwolnienia od obowiązku zgłaszania działalności gospodarczej do ewidencji używając formuły „nie wymaga zgłoszenia”. Odniesiono je do działalności gospodarczej polegającej na „ubocznych zajęciach zarobkowych”. Aby uznać okres działalności gospodarczej za uboczne zajęcie zarobkowe, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
a) działalność gospodarcza musi być prowadzona osobiście (tylko przez osobę fizyczną) bez zatrudnienia osób trzecich, a nawet bez pomocy koleżeńskiej;
b) zarobek osiągnięty z tej działalności musi stanowić dodatkowe ¼ródło dochodów podejmujące zajęcia uboczne;
c) przedmiotem ubocznych zajęć zarobkowych może być tylko działalność gospodarcza wymieniona w art. 9 ustęp 2.
49. Do powołanie S.A wymaga się
Spółka akcyjna:
a) Procedura tworzenia w odróżnieniu od wcześniej omawianych może być zawiązana dla każdego celu, nawet nie gospodarczego.
b) W spółce tej akcja – udział ma charakter papierów wartościowych, w konsekwencji tego prawa i obowiązki akcjonariuszy mają charakter zmienny.
c) Statut spółki akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności, a osoby podpisujące go są założycielami spółki (powinno ich być co najmniej 3), chyba że założycielem spółki jest państwo, gmina lub związek gmin.
d) Statut spółki akcyjnej powinien określać:
- nazwę firmy i siedzibę
- przedmiot działalności przedsiębiorstwa
- czas trwania spółki jeśli jest ograniczony
- wysokość kapitału akcyjnego, sposób jego zebrania
- nominalna wartość akcji i ich ilość ze wskazaniem czy akcje są imienne czy na okaziciela
- ilość akcji poszczególnych rodzajów i przywiązanie do nich konkretnych uprawnień, jeśli mogą być wprowadzone akcje różnych rodzajów
- imiona i nazwiska (firmę) oraz adres (siedzibę) założycieli
- organizację władz zarządzających i nadzorczych
e) W odróżnieniu od wcześniej omawianych spółek istnieją dwie procedury tworzenia spółki akcyjnej:
I Sposób to tworzenie łączne polega na tym, że w akcie notarialnym wspólnicy wyrażają zgodę na treść umowy który ustala się jako statut. Władze spółki mogą choć nie muszą być ustanowione w umowie – ich wyboru można dokonać w terminie pó¼niejszym, dokonują go osoby podpisujące akt spółki. Podstawowym warunkiem utworzenia spółki jest zebranie kapitału akcyjnego. Powinien on w chwili obecnej wynosić co najmniej 10.000 zł.
II Sposobem tworzenia spółki akcyjnej jest subskrypcja publiczna. Obowiązują wówczas następujące zasady:
- założyciele ustalają i podpisują statut spółki
- składają do depozytu sądowego kaucję (5% kapitału akcyjnego)
- ogłaszają publicznie prospekt emisyjny
- zapisy na akcje przyjmują tylko banki państwowe lub upoważnione przez ministra finansów inne banki
- jeśli w terminie oznaczonym w prospekcie wszystkie zaoferowane akcje nie zostaną objęte zapisami i opłacone, utworzenie spółki nie dochodzi do skutku.
W takim przypadku w ciągu 2 tygodni po upływie terminu zamknięcia subskrypcji, założyciele mają obowiązek powiadomić o tym subskrydentów poprzez stosowne ogłoszenie i wezwanie ich do odbioru wpłacanych kwot.
f) Ogłoszenie listy za wskazaniem liczby i rodzaju przyznawanych akcji ogłasza się w miejscu przyznawania zapisu.
g) W terminie do 2 miesięcy od zamknięcia subskrypcji właściciel zwołuje zebranie organizacyjne.
h) Zarząd spółki zgłasza się do rejestru dostarczając w szczególności:
- statut, uwierzytelnione notarialnie wzory podpisów członków zarządu,
- akt o zawiązaniu spółki i podjęciu akcji
- oświadczenie członków zarządu że dokonano wpłat na akcje, a wkłady niepieniężne zostaną wniesione z chwilą jej zarejestrowania
- stwierdzenie ustanowienia władz spółki z wyszczególnieniem ich składu osobowego
-
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
|
|
|
|