Strona Główna · Prace · Dodaj PraceGrudnia 12 2024 05:40:41

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
SWAP
Admin1 dnia marca 01 2007 00:17:24
SWAP – jest to umowa pomiędzy dwoma stronami, które zobowiązują się do dokonania przyszłych płatności według ściśle określonych zasad. Podstawową cechą SWAPÓW jest to, że wymiana płatności następuje okresowo. Dzięki temu firmy mogą skuteczniej zarządzać okresowymi przepływami pieniężnymi. Celem zawierania transakcji SWAP są:
unikanie niedogodności związanych z ograniczeniami dewizowymi,
unikanie niedogodności wynikających z wahania stóp procentowych,
przeciwdziałanie ryzyku kursowemu.

W praktyce najbardziej popularnymi są:
SWAP procentowy (IRS-Interest Rate Swap) –umożliwia wymianę w przyszłości płatności odsetkowych, od zaciągniętych kredytów lub wyemitowanych obligacji. Odsetki są naliczane według różnych rodzajów stóp procentowych – stałych i zmiennych. W IRS nie dochodzi do przepływu kwoty kredytu, przelewane są tylko płatności odsetkowe.
Przykład SWOPU PROCENTOWEGO
Firmy A i B planują zaciągnięcie kredytu w wysokości 10 mln. zł.
Firma A od swojego banku otrzymała następującą ofertę kredytową:
oprocentowanie stałe w wysokości 13% lub
oprocentowanie zmienne według 6 miesięcznego WIBOR+0.7%.
Firma B w innym banku uzyskała następującą ofertę kredytową:
oprocentowanie stałe w wysokości 14% lub
oprocentowanie zmienne według 6 miesięcznego WIBOR+1%.

Oprocentowanie stałe Oprocentowanie zmienne
A 13 % 6 M WIBOR + 0,7 %
B 14 % 6 M WIBOR + 1 %
Obie firmy zobowiązane są do regulowania odsetek co pół roku.
Firma A preferuje oprocentowanie zmienne, zaś firma B oprocentowanie stałe. Obie firmy doszły do porozumienia i w celu obniżenia kosztu kredytu zawarły swap procentowy.
Bank pośrednik wyznaczył swój zysk na poziomie 10 punktów bazowych.

Oczekiwany całkowity zysk dla obu spółek: 1%
- 0,3%
- 0,1%
= 0,6%

Firma A zaciąga kredyt według stałej stopy procentowej, a firma B zaciąga kredyt o zmiennej stopie procentowej. Następnym etapem swapu jest wymiana odpowiednich odsetek pomiędzy firmami, zostało to zaprezentowane na rysunku




13 % + 0,7 % 13,7%


WIBOR+0,4% WIBOR+0,1%

-0,6%


13 % WIBOR +1%

Płatności odsetkowe firm A i B.
W wyniku zawartego swapu firma A będzie płacić odsetki o zmiennej stopie wynoszącej 6 miesięczny WIBOR+0.4. Firma B zapłaci odsetki w wysokości 13.7 %. W taki sposób obie firmy odniosły korzyść z zawarcia swapu. £ącznie koszty kredytu, dla obu firm, zostały obniżone o 0.6%

SWAP walutowy – (zamiana) – jest kombinacją operacji kasowej i terminowej. Polega on na wymianie okresowych płatności w jednej walucie na okresowe płatności w drugiej walucie, aż do momentu wygaśnięcia kontraktu. Płatności, wynikające z kontraktu SWAP, mogą być oparte o stałe lub zmienne stopy procentowe. Tego typu SWAP umożliwia obu stronom ograniczenie skutków zmian kursu walut oraz pozwala na zmniejszenie kosztów finansowania.
SWAP walutowy występuje często pod następującymi nazwami:
Swap walutowo – procentowy
Cross Currency Swap (CCS)
Currency and Interest Rate Swap (CIRS)
Cross Currency and Interest Rate Swap (CCIRS)

HISTORIA TRANSAKCJI SWAP
Powszechnie uważa się, że rynek SWAPÓW rozwinął się w Wielkiej Brytanii w latach sześćdziesiątych. Był on efektem silnych ograniczeń dewizowych wprowadzonych w Anglii w celu przeciwdziałania wypływowi funtów brytyjskich poza granicę kraju. Ograniczenia dewizowe zostały wprowadzone dla firm brytyjskich chcących inwestować za granicą (czyli sprzedawać GBP i kupować waluty obce). Dla zapobieżenia odpływowi waluty krajowej Bank Anglii wymagał od tych firm, aby fundusze potrzebne na inwestycje pożyczały w kraju, w którym zamierzały prowadzić działalność. Stąd też bankierzy wymyślili ideę przeprowadzania operacji zamiany (SWAP) między firmą „matką” w Wlk. Brytanii a jej zamorskim kontrahentem. Dzięki zastosowaniu tej zamiany Bank Anglii miał pewność, iż dzisiejszy wypływ waluty narodowej (GBP) będzie zrównoważony wpływem w terminie pó¼niejszym, kiedy SWAP będzie rozliczony. Pierwszy poważny SWAP na dużą skalę miał miejsce pomiędzy firmą IBM a Bankiem Łwiatowym. Polegał on na wymianie odsetek od kredytów zawartych w dolarach (Bank Łwiatowy) i frankach szwajcarskich (IBM). Sukces tej transakcji spowodował duże zainteresowanie tego typu operacjami, dlatego SWAPY przyjęły się bardzo szybko na rynkach finansowych, dzięki czemu wielkie korporacje finansowe mogły sprawniej zarządzać sowimi finansami.


ISTOTA SWAPU WALUTOWEGO
SWAP walutowy jest umową pomiędzy dwoma partnerami o wymianie płatności w jednej walucie na płatności w drugiej walucie. Instrument ten służy do zabezpieczania kredytów lub inwestycji, które są oferowane w niekorzystnej walucie lub/i stopie procentowej dla inwestora.
Podstawowa struktura swapa zbudowana jest z trzech elementów:
Wymiana początkowa kapitałów w jednej walucie na drugą, przy ustalonym kursie.
Rozliczenie kosztów pomiędzy stronami na czas trwania swapa następuje albo w regularnych odstępach czasu, albo w końcowej dacie swapa.
Równoległa umowa o wymianie zwrotnej tych wielkości kapitałów po tym samym kursie w przyszłości w końcowej dacie swapa..

Wymiana kapitałów nie jest obowiązkowa i w zależności od celu zawarcia swapa można uzgodnić następujące struktury:
strony zgadzają się na wymianę kapitału na datę waluty pierwszej nogi swapa (data waluty spot lub inna uzgodniona), wymianę zobowiązań odsetkowych i kapitału w dniu zapadalności swapa (druga noga swapa).
strony zgadzają się na wymianę kapitału tylko na datę waluty w dniu zapadalności swapa druga noga swapa) i wymianę zobowiązań odsetkowych w czasie trwania swapa.
strony zgadzają się na wymianę tylko zobowiązań odsetkowych od ustalonej kwoty umownej między datą zawarcia i datą końcową swapa.

Rodzaje wymiany zobowiązań odsetkowych z kapitałów:
wymiana zobowiązań odsetkowych o stałym oprocentowaniu między stronami, np. PLN stałe za USD stałe
wymiana zobowiązań odsetkowych o zmiennym oprocentowaniu między stronami, np. PLN WIBOR za USD LIBOR.
jedna ze stron płaci zmienne oprocentowanie a druga stałe, np. PLN WIBOR za USD stałe.

LIBOR „London Interbank Offer Rate” – zmienne stopa
procentowa stosowana często w umowach swapowych. Jest to stopa procentowa oferowana na eurowalutowym rynku depozytów międzybankowych. Stopa ta zmienia się w sposób ciągły w zależności od warunków ekonomicznych. Jest bardzo często wykorzystywana jako poziom odniesienia dla pożyczek o zmiennym oprocentowaniu na rynkach międzynarodowych
np. 6M LIBOR + 0,5% p.a.
WIBOR „Warsaw Interbank Offer Rate” – oprocentowanie po jakim banki udzielają pożyczek innym bankom. W zależności od czasu na jaki banki pożyczają pieniądze oprocentowanie pożyczek jest różne. Wartość WIBOR jest obliczana każdego dnia na podstawie średniej stopy procentowej w 8 największych bankach (ustalane codziennie o godz.1100)

0Komentarzy · 718Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6207969 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39