Strona Główna · Prace · Dodaj PraceGrudnia 10 2024 23:09:12

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Czym różni się subwencja od dotacji
Admin1 dnia stycznia 28 2007 23:40:34
Czym różni się subwencja od dotacji
Subwencja – dotowanie. Subwencja ogólna ma nie krępować organów gmin w sposobie wykorzystywania i finansowania zadań publicznych. Transfer z budżetu państwa do budżetów gmin powinien stwarzać rozeznanie we własnych możliwościach i obowiązkach oraz w wysokości przyznawanych subwencji. W strukturze zasilania finansowego gmin w postaci subwencji ogólnej dominują części o charakterze zadaniowym, obliczane przez odniesienie do zakresu i wielkości zadań, które dana gmina wykonuje do zrealizowania i które są związane funkcją regulacyjną subwencji ogólnej.
Składa się z trzech części:
a). podstawowej (otrzymują wszyscy) – ma charakter wyrównujący dochody gmin. Ustala się jako ją jako 1% planowanych dochodów budżetu państwa i kwoty wpłat gmin, w których wska¼nik podstawowych dochodów podatkowych na 1 mieszkańca (G) jest większy niż 150% analogicznego wska¼nika obliczonego łącznie dla wszystkich gmin (P). *
b). oświatowej (ustalana dla wszystkich nie mniej niż 12,8 planowanych dochodów budżetu państwa i rozliczana na poszczególne powiaty) –przeznaczana jest na potrzeby gmin wynikające z tytułu przekazania zadań w zakresie utrzymania szkół podstawowych i gimnazjów.
c). Rekompensującej - W ramach części rekompensującej subwencji ogólnej wyróżnia się przede wszystkim kwotę rekompensującą dochody utracone w związku z częściową likwidacją podatku od środków transportowych. Kwotę tę ustala się w wysokości nie mniejszej niż 10,5% planowanych w ustawie budżetowej wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Roczną kwotę części rekompensującej subwencji ogólnej, w zakresie kwoty rekompensującej dochody utracone w związku z częściową likwidacją podatku od środków transportowych, ustala się mnożąc łączną kwotę rekompensującą przez współczynnik udziału gminy w ogólnej kwocie tej części subwencji ogólnej.
Kolejny element składowy części rekompensującej subwencji ogólnej może stanowić kwota rekompensująca dochody utracone bezpośrednio z tytułu ustawowych ulg i zwolnień określonych w ustawie o podatku rolnym, ustawie o lasach, ustawie o jednostkach badawczo-rozwojowych85 i ustawie o rehabilitacji zawodowej t społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych86 oraz z tytułu obniżenia opłaty eksploatacyjnej. Kwota ta jest ustalana l przekazywana gminom 2 uwzględnieniem wniosków gmin, zawierających dane o rocznych skutkach ulg i zwolnień.

Dotacje są dochodem gmin z budżetu państwa i od innych jednostek samorządu terytorialnego. Mają charakter celowy. W dotacjach celowych na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej dominujące znaczenie mają dotacje na zadania z zakresu administracji rządowej zlecone gminom dotyczą zadań związanych z opieką społeczną, ochroną zdrowia, gospodarką mieszkaniową.
Dotacje celowe na dofinansowanie zadań własnych gmin mogą być udzielane na dofinansowanie inwestycji realizowanych przez gminy (łączna wysokość dotacji przyznanych w kolejnych latach na dofinansowanie inwestycji realizowanej przez gminę zwykle nie może przekroczyć 50% wartości kosztorysowej inwestycji), na dofinansowanie określonych zadań z zakresu pomocy społecznej, na wypłaty dodatków mieszkaniowych. Dotacje te są przekazywane przez wojewodów, a ich łączna wysokość jest określona corocznie w ustawie budżetowej. Dotacje celowe na dofinansowanie zadań własnych gmin nie wykorzystane w roku budżetowym zgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu państwa.

0Komentarzy · 1120Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6207681 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39