Strona Główna · Prace · Dodaj PraceGrudnia 10 2024 23:03:35

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
POŁREDNICTWO UBEZPIECZENIOWE – POJęCIE I RODZAJE
Admin dnia stycznia 15 2007 16:32:20
POŁREDNICTWO UBEZPIECZENIOWE – POJęCIE I RODZAJE

Podstawowe zasady pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce reguluje ustawa o działalności ubezpieczeniowej w jej brzmieniu z 28.07.1990r. Instytucję pośrednictwa ubezpieczeniowego ujęto w niej jednak w sposób bardzo ogólny i mało precyzyjny. Dlatego też nowela do tej ustawy z 08.06.1995r. pośrednictwu ubezpieczeniowemu poświęca szereg przepisów dodatkowych, starając się lukę tę wypełnić.
Przede wszystkim w przepisie art. 37d ustawodawca ustanawia zasadę przyzwalającą na korzystanie przez zakłady ubezpieczeń z pośrednictwa ubezpieczeniowego. Jednocześnie też w ust. 2 tego artykułu podaję definicję pośrednictwa ubezpieczeniowego. Mianowicie, pośrednictwo ubezpieczeniowe w myśl tego przepisu polega na wykonaniu czynności faktycznych lub prawnych związanych z zawarciem bąd¼ też wykonywaniem umów ubezpieczenia albo reasekuracji.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe może być wykonywane jedynie przez:
agentów ubezpieczeniowych,
brokerów ubezpieczeniowych,
brokerów reasekuracyjnych, którzy są wyłącznymi pośrednikami ubezpieczeniowymi w zakresie reasekuracji.

Agentem ubezpieczeniowym w rozumieniu ustawy ubezpieczeniowej jest osoba fizyczna, osoba prawna lub podmiot gospodarczy nie mający osobowości prawnej, upoważniony przez zakład ubezpieczeń do stałego zawierania umów ubezpieczenia w imieniu i na rzecz tego zakładu lub upoważniona do pośrednictwa przy zawieraniu umów ubezpieczenia.
Podkreślenia wymaga fakt, że sama działalność agencyjna może być wykonywana wyłącznie przez osoby fizyczne, które posiadają wymagane przez ustawę ubezpieczeniową uprawnienia. Oznacza to, że gdy chodzi o osoby prawne i podmioty gospodarcze (a nawet niekiedy osoby fizyczne), to prowadzona przez nie działalność agencyjna może być wykonywana również wyłącznie przez osoby fizyczne posiadające przewidziane przepisami uprawnienia.
Ustawodawca zatem wprowadził do ustawy niejako dwa pojęcia: agenta i osoby wykonującej faktycznie czynności agencyjne.
W oparciu o przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej należy wyróżnić:
agentów ubezpieczeniowych – pośredników mających kompetencje do pośredniczenia przy zawieraniu umów ubezpieczenia;
agentów ubezpieczeniowych – pełnomocników upoważnionych przez zakład ubezpieczeń do stałego zawierania umów ubezpieczenia w imieniu i na rzecz tego zakładu.

W pierwszym wypadku agent zobowiązuje się do pośredniczenia przy zawieraniu umów określonego rodzaju, których treść oznaczona jest w umowie agencyjnej i nie obejmuje innych czynności. Agent pracuje tu dla dającego zlecenie (nie w jego imieniu). Jego działalność sprowadza się do wyszukiwania odpowiednich klientów do ubezpieczenia, namówienia ich do zawarcia umowy, a pó¼niej ich odnawiania. Pośrednik ubezpieczeniowy działa również w czasie trwania stosunku ubezpieczeniowego, kontroluje ryzyka, zbiera informacje w razie powstania szkody, a nawet inkasuje składki. W każdym przypadku agent powinien działać z należytą starannością.
Właśnie praca agenta ma duży wpływ na decyzję klienta co do ubezpieczenia się w tym, a nie innym towarzystwie.
Na koniec warto wspomnieć o drugim rodzaju pośrednictwa ubezpieczeniowego, którego reprezentantem jest broker ubezpieczeniowy (reasekuracyjny). Broker, w przeciwieństwie do agenta, nie jest uzależniony od konkretnego ubezpieczyciela lecz sam może decydować o współpracy z poszczególnymi firmami ubezpieczeniowymi. Działalność brokerska polega na zawieraniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia w imieniu ubezpieczającego lub na pośredniczeniu przy zawieraniu umów ubezpieczenia na rzecz ubezpieczonego. Podstawą świadczenia usług pośrednictwa ubezpieczeniowego przez brokera jest zawsze umowa (regulowana przepisami kodeksu cywilnego), którą broker zawiera z ubezpieczającym (lub zlecającym reasekurację firmom ubezpieczeń) umowa cywilnoprawna, mogąca mieć postać umowy - zlecenia, umowy na warunkach zlecenia, umowy agencyjnej.
Działalność brokerska może być prowadzona wyłącznie za zezwoleniem organu nadzoru (PUNU), dlatego też podstawą prawną działalności brokerskiej jest zawsze decyzja administracyjna zezwalająca na prowadzenie pośrednictwa ubezpieczeniowego w formie działalności brokerskiej.

0Komentarzy · 522Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6207671 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39