Strona Główna · Prace · Dodaj PraceStycznia 19 2025 23:48:03

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Sytuacja na polskim rynku ubezpieczeń emerytalnych
Admin dnia stycznia 15 2007 16:31:41
Sytuacja na polskim rynku ubezpieczeń emerytalnych

Reforma systemu emerytalnego była skutecznie wprowadzana w życie przez ostatnie 3 lata. Reforma systemu ubezpieczeń emerytalnych rozpoczęła się w 1997 roku wraz z przyjęciem ustawy o organizacji i funkcjonowaniu systemów emerytalnych. Przed reformą w Polsce funkcjonował system emerytalny oparty na zasadzie solidarności międzypokoleniowej, czyli system repartycyjny (PAYG). Nie było w nim wyra¼nej zależności między sumą składek wpłacanych przez aktualnych uczestników systemu, a wysokością otrzymywanych przez nich świadczeń emerytalnych. Ponadto system ten jest nieodporny na postępujący proces starzenia się społeczeństwa, i wymaga zwiększania dotacji z budżetu państwa.

Nowy system stanowi połączenie umowy międzypokoleniowej i ubezpieczenia kapitałowego. W systemie tym świadczenia emerytalne będą pochodzić z trzech filarów:
pierwszy filar będzie opierał się na zasadzie umowy międzypokoleniowej, pozostałe dwa natomiast polegają na czysto kapitałowym kumulowaniu środków na emeryturę;

drugi filar stanowią otwarte fundusze emerytalne, które gromadzą i pomnażają pieniądze pochodzące ze składek swych członków; osoby urodzone po 1968 roku muszą przystąpić do drugiego filara,

osoby urodzone pomiędzy 1949 i 1968 rokiem mogły wybrać uczestnictwo w drugim filarze lub pozostanie w ZUS.

trzecim filarem systemu są dodatkowe formy zabezpieczenia emerytalnego – pracownicze programy emerytalne. Łrodki pieniężne zgromadzone w tym filarze pozwolą zapewnić dodatkowe dochody dla osób przebywających na emeryturze, i pozwolą podnieść standard życia przyszłych emerytów ponad minimum zapewnione przez środki wypłacane przez pierwszy i drugi filar.

Obecnie liczba uczestników OFE wynosi ok. 10,5 miliona osób, a zagregowane aktywa wszystkich funduszy przekraczają 12 miliardów nowych złotych, i szacuje się, że w 2020 roku będą wynosić 50 miliardów złotych, a w 2030 ok. 60 mld.

Wzmocnienie roli III filaru jest konieczne ze względu na to, że stopa zastąpienia z I i II filara kształtować się będzie na poziome 40% dla kobiet i 60% dla mężczyzn, w stosunku do 67% sprzed reformy. Taka wysokość stopy zastąpienia uniemożliwi emerytom utrzymanie ich dotychczasowego poziomu życia.

W chwili obecnej liczba Pracowniczych Programów Emerytalnych wynosi 52, natomiast Otwartych Funduszy Emerytalnych – 20.

Jeżeli UNFE wyda pozytywną decyzję na temat przejęcia w zarządzanie OFE Rodzina przez Pekao PTE S.A., to na koniec 2001 roku na rynku pozostanie 17 OFE. PKO PTE przejmie OFE: Epoka, Pioneer i Rodzina, w grudniu b.r. zakończy się natomiast proces łączenia OFE Pocztowo-Bankowego z Arką-Invesco

W załączniku nr 1 zostały przedstawione obecne na rynku PTE i OFE, ich akcjonariusze, kapitał akcyjny, opłata od składki członkowskiej, oraz opłata od aktywów pobierana przez Fundusz Gwarancyjny.

0Komentarzy · 434Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6222327 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39