Sytuacja na polskim rynku ubezpieczeń emerytalnych
Reforma systemu emerytalnego była skutecznie wprowadzana w życie przez ostatnie 3 lata. Reforma systemu ubezpieczeń emerytalnych rozpoczęła się w 1997 roku wraz z przyjęciem ustawy o organizacji i funkcjonowaniu systemów emerytalnych. Przed reformą w Polsce funkcjonował system emerytalny oparty na zasadzie solidarności międzypokoleniowej, czyli system repartycyjny (PAYG). Nie było w nim wyra¼nej zależności między sumą składek wpłacanych przez aktualnych uczestników systemu, a wysokością otrzymywanych przez nich świadczeń emerytalnych. Ponadto system ten jest nieodporny na postępujący proces starzenia się społeczeństwa, i wymaga zwiększania dotacji z budżetu państwa.
Nowy system stanowi połączenie umowy międzypokoleniowej i ubezpieczenia kapitałowego. W systemie tym świadczenia emerytalne będą pochodzić z trzech filarów:
pierwszy filar będzie opierał się na zasadzie umowy międzypokoleniowej, pozostałe dwa natomiast polegają na czysto kapitałowym kumulowaniu środków na emeryturę;
drugi filar stanowią otwarte fundusze emerytalne, które gromadzą i pomnażają pieniądze pochodzące ze składek swych członków; osoby urodzone po 1968 roku muszą przystąpić do drugiego filara,
osoby urodzone pomiędzy 1949 i 1968 rokiem mogły wybrać uczestnictwo w drugim filarze lub pozostanie w ZUS.
trzecim filarem systemu są dodatkowe formy zabezpieczenia emerytalnego – pracownicze programy emerytalne. Łrodki pieniężne zgromadzone w tym filarze pozwolą zapewnić dodatkowe dochody dla osób przebywających na emeryturze, i pozwolą podnieść standard życia przyszłych emerytów ponad minimum zapewnione przez środki wypłacane przez pierwszy i drugi filar.
Obecnie liczba uczestników OFE wynosi ok. 10,5 miliona osób, a zagregowane aktywa wszystkich funduszy przekraczają 12 miliardów nowych złotych, i szacuje się, że w 2020 roku będą wynosić 50 miliardów złotych, a w 2030 ok. 60 mld.
Wzmocnienie roli III filaru jest konieczne ze względu na to, że stopa zastąpienia z I i II filara kształtować się będzie na poziome 40% dla kobiet i 60% dla mężczyzn, w stosunku do 67% sprzed reformy. Taka wysokość stopy zastąpienia uniemożliwi emerytom utrzymanie ich dotychczasowego poziomu życia.
W chwili obecnej liczba Pracowniczych Programów Emerytalnych wynosi 52, natomiast Otwartych Funduszy Emerytalnych – 20.
Jeżeli UNFE wyda pozytywną decyzję na temat przejęcia w zarządzanie OFE Rodzina przez Pekao PTE S.A., to na koniec 2001 roku na rynku pozostanie 17 OFE. PKO PTE przejmie OFE: Epoka, Pioneer i Rodzina, w grudniu b.r. zakończy się natomiast proces łączenia OFE Pocztowo-Bankowego z Arką-Invesco
W załączniku nr 1 zostały przedstawione obecne na rynku PTE i OFE, ich akcjonariusze, kapitał akcyjny, opłata od składki członkowskiej, oraz opłata od aktywów pobierana przez Fundusz Gwarancyjny.
0Komentarzy ·
434Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.