Strona Główna · Prace · Dodaj PraceGrudnia 12 2024 08:12:57

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Polski rynek ubezpieczeniowy
Admin dnia stycznia 15 2007 16:30:11
Polski rynek ubezpieczeniowy

Przełomowym momentem dla rozwoju ubez­pieczeń w Polsce był rok 1990. Zaszły wtedy w naszym kraju radykalne zmiany ustrojowe i gospo­darcze. Ich wyrazem była m.in. ustawa o działal­ności ubezpieczeniowej z 28 lipca 1990 roku, pod­dana znaczącej nowelizacji w 1995 roku. Ustawa miała doprowadzić do radykalnej przebudowy pols­kiego rynku ubezpieczeniowego, opartego dotych­czas o monopol i pomóc w tworzeniu rzeczywi­stego, konkurencyjnego rynku ubezpieczeniowe­go. Wraz z wejściem w życie ustawy doszło do faktycznego kształtowania się rynku ubezpiecze­niowego w Polsce. Co prawda pewne możliwości w tym zakresie stworzyła już wcześniej obowią­zująca ustawa z 20 września 1984 roku, która także dopuszczała tworzenie nowych zakładów ubezpieczeń państwowych lub spółdzielczych. Nie­stety miała ona wiele wad. Była pisana z pozycji centralistycznego ustroju i utrzymywała szeroki zakres ubezpieczeń obowiązkowych, a także nie uwzględniała ścisłego podziału zakładów ubez­pieczeń na życiowe i pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe.

Dopiero ustawa o działalności ubezpieczenio­wej z 1990 roku umożliwiła wchodzenie na rynek ubezpieczeniowy w Polsce nowym zakładom ubez­pieczeń, które wprowadzając nowe produkty i po­dejmując walkę konkurencyjną spowodowały stop­niową, faktyczną demonopolizację tego rynku.

Wprowadziła ona podział zakładów ubezpie­czeń na dwa działy — prowadzące działalność w dziale ubezpieczeń życiowych oraz w dzia­le pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątko­wych. Zakłady ubezpieczeń, które wcześ­niej sprzedawały produkty w obu działach musiały zawęzić swoją działalność tylko do jednego działu lub utworzyć drugą spółkę, która przejęłaby część dotychczasowej działalności. Zostały też zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej ze spół­dzielczej bąd¼ państwowej na spółkę akcyjną.

Ostatnie lata przyniosły niezwykle dynamiczny wzrost rynku ubezpieczeń, wyrażony wielkością zebranej składki. Wzrost ten wystąpił zarówno w segmencie ubezpieczeń na życie jak i majątkowych.

Już dawno odeszła w przeszłość sytuacja, gdzie na rynku istniały tylko dwie firmy WARTA i PZU. Wcześniej PZU zajmowało się ubezpieczeniami krajowymi a WARTA zagranicznymi. Z tego faktu wybór firmy ubezpieczeniowej a tym samym produktu (polisy) był fikcją. Obecnie na polskim rynku działa 51 firm i ta liczba będzie rosła (26 zajmuje się ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi a 25 oferuje ubezpieczenia życiowe). Polska jest atrakcyjnym 40 milionowym państwem stąd coraz większe zainteresowanie zachodnich firm sprzedażą ubezpieczeń.

Znacząca ilość dużych koncernów (m.in. niemieckich, angielkich, amerykańskich, holenderskich, włoskich) jest już obecna w formie bezpośredniej (np. GENERALI) lub pośredniej ALTE LEIPZIGER (HESTIA INSURANCE). Powoduje to dokapitalizowanie, wprowadzenie nowoczesnego zarządzania, optymalnej reasekuracji oraz know-how w postaci nowoczesnych produktów ubezpieczeniowych, podnosi wiarygodność i bezpieczeństwo zakładu ubezpieczeń. Niestety, w historii polskich ubezpieczycieli miały również miejsce upadłości (Westa, Gryf, Fenix, Polisa i Gwarant). W przypadku upadłości odszkodowania za polisy obowiązkowe (wymienione w dalszej części pracy) przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Klienci w tym przypadku nic nie stracą na tych ubezpieczeniach.

0Komentarzy · 850Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6208107 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39