Mapa Serwisu
|
Polski rynek ubezpieczeniowy |
Admin dnia stycznia 15 2007 16:30:11
|
Polski rynek ubezpieczeniowy
Przełomowym momentem dla rozwoju ubezpieczeń w Polsce był rok 1990. Zaszły wtedy w naszym kraju radykalne zmiany ustrojowe i gospodarcze. Ich wyrazem była m.in. ustawa o działalności ubezpieczeniowej z 28 lipca 1990 roku, poddana znaczącej nowelizacji w 1995 roku. Ustawa miała doprowadzić do radykalnej przebudowy polskiego rynku ubezpieczeniowego, opartego dotychczas o monopol i pomóc w tworzeniu rzeczywistego, konkurencyjnego rynku ubezpieczeniowego. Wraz z wejściem w życie ustawy doszło do faktycznego kształtowania się rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Co prawda pewne możliwości w tym zakresie stworzyła już wcześniej obowiązująca ustawa z 20 września 1984 roku, która także dopuszczała tworzenie nowych zakładów ubezpieczeń państwowych lub spółdzielczych. Niestety miała ona wiele wad. Była pisana z pozycji centralistycznego ustroju i utrzymywała szeroki zakres ubezpieczeń obowiązkowych, a także nie uwzględniała ścisłego podziału zakładów ubezpieczeń na życiowe i pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe.
Dopiero ustawa o działalności ubezpieczeniowej z 1990 roku umożliwiła wchodzenie na rynek ubezpieczeniowy w Polsce nowym zakładom ubezpieczeń, które wprowadzając nowe produkty i podejmując walkę konkurencyjną spowodowały stopniową, faktyczną demonopolizację tego rynku.
Wprowadziła ona podział zakładów ubezpieczeń na dwa działy — prowadzące działalność w dziale ubezpieczeń życiowych oraz w dziale pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Zakłady ubezpieczeń, które wcześniej sprzedawały produkty w obu działach musiały zawęzić swoją działalność tylko do jednego działu lub utworzyć drugą spółkę, która przejęłaby część dotychczasowej działalności. Zostały też zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej ze spółdzielczej bąd¼ państwowej na spółkę akcyjną.
Ostatnie lata przyniosły niezwykle dynamiczny wzrost rynku ubezpieczeń, wyrażony wielkością zebranej składki. Wzrost ten wystąpił zarówno w segmencie ubezpieczeń na życie jak i majątkowych.
Już dawno odeszła w przeszłość sytuacja, gdzie na rynku istniały tylko dwie firmy WARTA i PZU. Wcześniej PZU zajmowało się ubezpieczeniami krajowymi a WARTA zagranicznymi. Z tego faktu wybór firmy ubezpieczeniowej a tym samym produktu (polisy) był fikcją. Obecnie na polskim rynku działa 51 firm i ta liczba będzie rosła (26 zajmuje się ubezpieczeniami majątkowymi i osobowymi a 25 oferuje ubezpieczenia życiowe). Polska jest atrakcyjnym 40 milionowym państwem stąd coraz większe zainteresowanie zachodnich firm sprzedażą ubezpieczeń.
Znacząca ilość dużych koncernów (m.in. niemieckich, angielkich, amerykańskich, holenderskich, włoskich) jest już obecna w formie bezpośredniej (np. GENERALI) lub pośredniej ALTE LEIPZIGER (HESTIA INSURANCE). Powoduje to dokapitalizowanie, wprowadzenie nowoczesnego zarządzania, optymalnej reasekuracji oraz know-how w postaci nowoczesnych produktów ubezpieczeniowych, podnosi wiarygodność i bezpieczeństwo zakładu ubezpieczeń. Niestety, w historii polskich ubezpieczycieli miały również miejsce upadłości (Westa, Gryf, Fenix, Polisa i Gwarant). W przypadku upadłości odszkodowania za polisy obowiązkowe (wymienione w dalszej części pracy) przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Klienci w tym przypadku nic nie stracą na tych ubezpieczeniach.
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
|
|
|
|